Klub Seniora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży dynamicznie się rozwija. W ostatnim czasie znacząco zwiększyła się liczba nowych członków. Wydaje się, że jest to zasługa lepszej komunikacji poprzez Facebooka, ponieważ coraz więcej seniorów serfuje po internecie. Widać to po ilości polubień naszej strony, która na bieżąco informuje o tym co słychać w klubie. O tym, jakie są planowane wydarzenia, spotkania, wyjazdy, relacje z zajęć jakie się odbyły itp.

Grafik zajęć jest  bardzo urozmaicony. Każdy klubowicz znajdzie tu coś interesującego  dla siebie. Obecnie jest 140 członków klubu, do tego jeszcze dochodzą nowi seniorzy i obserwują co się tutaj dzieje. A dzieje się, dzieje. Każdy dzień tygodnia ma określony na stałe rodzaj zajęcia a do tego dochodzą jeszcze nieplanowane, które wynikają w toku pracy. Można przejrzeć aktualne czasopisma, dowiedzieć się co słychać w kraju, na świecie i poczytać o naszym mieście w lokalnej prasie. Można zrobić sobie herbatę czy kawę a przy okazji jest czas na pogaduchy, wymianę doświadczeń i dyskusje na różne tematy. Panuje miła atmosfera, jest gwarno i wesoło.

W poniedziałki i piątki są regularne  próby zespołu „Maryna”, który jest rozpoznawalny w Łomży, okolicy i nie tylko, ponieważ jest zapraszany na różnego rodzaju uroczystości i wydarzenia. Zespół liczy obecnie 18 seniorów – amatorów, których łączy miłość do muzyki. Są bardzo zaangażowani w to co robią, daje im to wiele satysfakcji. Cieszą się z tego, że mogą dać z siebie coś dla innych i sprawić im radość a jednocześnie rozwijać swoją pasję.

We wtorki prowadzone są ćwiczenia gimnastyczne z trenerką TBX w ramach projektu ABC Zdrowego Seniora. Grupa chętnych seniorów intensywnie ćwiczy, poprawiając sprawność fizyczną. Są także wykłady i prelekcje na temat zdrowego żywienia i trybu życia oraz na tematy interesujące seniorów. Dla tych co chcą zadbać o sprawność intelektualną, ćwiczyć umysł i pamięć są też odpowiednie, regularne zajęcia. W każdą środę, tradycyjnie, są ogólne spotkania wszystkich klubowiczów, na których omawia się różne zagadnienia związane z działalnością klubu oraz planuje program do dalszej realizacji. Oprócz tego można zjeść coś słodkiego, wypić kawę czy herbatę, posłuchać muzyki i potańczyć. Są też zajęcia rękodzielnicze, na których seniorzy mogą wykazać się swoimi umiejętnościami, pomysłami i sprawnością manualną.

Czwartki – to warsztaty kulinarne, na nich seniorzy wspólnie gotują, smażą, pieką, robią sałatki i surówki. Poznają nowe przepisy, uczą się zasad zdrowego żywienia. Jest przyjęte, że kto chce wspólnie posiłki konsumować, musi najpierw popracować przy przygotowaniu potraw. Wobec tego Panowie coraz częściej angażują się w pomoc w kuchni i doskonale się sprawdzają, ku zadowoleniu Pań. Obserwując wspólne gotowanie i radość jaką to sprawia seniorom napisałam wierszyk.

Już robota rozdzielona.
Każdy wie, co robić ma.
Najpierw jest przygotowanie;
Obieranie, gotowanie,
Smażenie i doprawianie
A na końcu kosztowanie.
Nikt z nas pracy się nie boi.
Leniuchować nie przystoi,
Gdy robota w grupie trwa,
Pomagać muszę i ja !
Fajnie się razem gotuje.
Jeszcze lepiej konsumuje !
Smacznego !

Poza zajęciami, które są umieszczone na stałe w ramowym rozkładzie tygodniowym, są prowadzone różnego typu szkolenia, które proponują osoby z zewnątrz. Obecnie trwa kurs komputerowy „Cyfrowy Senior”, na którym w dwóch grupach seniorzy zgłębiają wiedzę obsługi komputera. Korzysta z niego 30 osób. Program szkolenia obejmuje między innymi; obsługę poczty elektronicznej, umiejętność serfowania po internecie, korzystanie z Facebooka, YouTub’a oraz zapoznanie z rozwijającymi  się e – usługami, w szczególności w administracji publicznej i bankowości.

Jest też kurs Taekwondo czyli koreańska sztuka walki, która jest dyscypliną olimpijską. Seniorzy początkowo sceptycznie podchodzili do tej propozycji, ale po rozmowie z trenerem grupa osób zdecydowała się na udział  w tych zajęciach. Co prawda nie będzie z nich olimpijczyków ale okazało się, że ćwiczenia są dostosowane do możliwości osób starszych. Wpływają na poprawę kondycji, samopoczucia, uruchamiają skostniałe stawy – można jeszcze wiele pisać o korzystnym działaniu tych ćwiczeń. Panie i Panowie są zadowoleni, ponieważ zajęcia są urozmaicone i przynoszą wymierne efekty.

Odbywają się prelekcje na różne tematy interesujące seniorów, dostosowane do ich potrzeb.

W soboty, już tradycyjnie odbywają się zabawy, które cieszą się dużym zainteresowaniem – przyjeżdżają nawet goście spoza Łomży.

Klub Seniora jest otwarty na różne propozycje od osób z zewnątrz, które chcą z nami współpracować i poprowadzić zajęcia. Nie sposób wyszczególnić wszystkich zajęć, ponieważ jedne się kończą, inne zaczynają. A ewenementem jest to, że klub działa przy niepełnej obsadzie kadrowej. Panie pracujące w klubie robią wszystko aby klubowicze miło, pożytecznie spędzali czas mając do wyboru różnorodne  zajęcia – „dla każdego coś miłego”. Seniorzy włączają się w pracę klubu na miarę swoich możliwości i umiejętności. To bardzo integruje naszą społeczność i jest ważnym czynnikiem mobilizującym do wspólnego działania. Lokal też mamy tymczasowy i nadzieję, że doczekamy niedługo nowego lokum dostosowanego do potrzeb klubowych. Już w tej kwestii coś  się dzieje! Póki co działamy tu, gdzie działamy, staramy się aby wszystko kręciło się w dobrym kierunku ku zadowoleniu seniorów skupionych w naszym klubie.

Najważniejsze jest jednak to, że ludzie wychodzą do ludzi, spędzają razem przyjemnie i pożytecznie czas, rozwijają swoje zainteresowania. Nie są sami i czują się potrzebni!

(Foto: archiwum klubowe)

Danuta Waśko
Podlaska Redakcja Seniora Łomża