Aktywnie i bezpiecznie –

pod takim hasłem odbył się tegoroczny „Dzień Seniora z ZUS-em”.

_

Każdej jesieni, na terenie całego kraju, chcąc uświetnić ten dzień, ZUS organizuje spotkania z Seniorami.

Tegoroczne obchody przygotowane wspólnie z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Białymstoku, odbyły się 26 października, w białostockim Oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Uczestników spotkania powitał dyrektor Oddziału ZUS w Białymstoku, Jerzy Kraszewski.

Wykłady i prelekcje prowadzone były przez specjalistów wielu instytucji, takich jak:

  • lekarza z poradni geriatrycznej MSWiA, dr Katarzynę Klimiuk – o opiece medycznej seniorów i najczęstszych chorobach wieku podeszłego,
  • przedstawiciela Policji, Michała Ładosza – o działaniu oszustów metodą „na wnuczka”, na „policjanta”,
  • przedstawiciela Państwowej Straży Pożarnej, Daniela Zajkowskiego – o pożarach spowodowanych nieszczelnością instalacji gazowej i niedrożnością przewodów kominowych,
  • Miejskiego Rzecznika Konsumentów, Jarosława Brzozowskiego – o zawieraniu umów oferowanych przez „domokrążców”, na pokazach różnych produktów lub telefonicznie,

Prezentacje spotkały się z wielkim zainteresowaniem słuchaczy.

Wszyscy chętni mogli również skorzystać z indywidualnych porad ekspertów z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowego Fundusz Zdrowia, Banku Pocztowego, Banku Spółdzielczego oraz pracowników ZUS.

Atrakcją spotkania były pokazy taneczne zespołów „Moe Hawaii” i „Rosa Tardia” z Akademii +50, a także występ zespołu wokalnego „Ismena” z osiedlowego Klubu ”Zenit” Spółdzielni Mieszkaniowej „Zachęta”.

Sekcja Fotograficzna UTW zaprezentowała fotografie wykonane przez swoich członków, z cyklu „Podlasie w obiektywie”.

Na każdego gościa, który znalazł chwilę aby uczestniczyć w „Dniu Seniora z ZUS-em” czekał poczęstunek i drobne upominki.

Duża frekwencja i wypowiedzi seniorów świadczą o tym, że takie spotkania są potrzebne, szczególnie emerytom spędzającym większość czasu w domu.

(foto: Maria Beręsewicz)

Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok