Polityka senioralna ma na celu wspieranie i zapewnienie możliwości aktywnego starzenia się w zdrowiu oraz prowadzenia w dalszym ciągu samodzielnego, niezależnego i satysfakcjonującego życia, nawet przy pewnych ograniczeniach w funkcjonowaniu.

Społeczność Łomży zmieniła się na przestrzeni ostatnich kilku lat. Jest coraz więcej ludzi starszych aktywnie uczestniczących w życiu miasta. Założenia Polityki Senioralnej władz miasta to poprawa sytuacji osób starszych dla godnego starzenia się w dobrym zdrowiu i aktywne spędzanie czasu, co pomaga utrzymać sprawność fizyczną i umysłową. W Łomży od roku funkcjonuje Dzienny Dom Senior+, który jest administrowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.  Stwarza najstarszym mieszkańcom miasta wiele możliwości miłego i twórczego spędzania wolnego czasu i zachęca do wyjścia z domu.

Placówka ta oprócz instruktorów kulturalno- oświatowych zatrudnia psychologa, dietetyka i oferuje mieszkańcom domu szeroki wachlarz zajęć. Mieszkańcy rozpoczynają dzień od porannej gimnastyki, która poprawia sprawność fizyczną. Następnie jest kawka lub herbatka, podczas  których przedstawiany jest plan zajęć na dany dzień i trwają koleżeńskie pogawędki. Można też przejrzeć poranną prasę. Zajęcia  realizowane są według planu tygodniowego, który jest bardzo bogaty;  każdy mieszkaniec wybiera dla siebie zajęcia według własnych zainteresowań i możliwości.

Dużym powodzeniem cieszą się zajęcia kulinarne, podczas których powstają wypieki takie jak np. pizza, rogaliki, pączki, zapiekanki oraz przygotowywane są sałatki. Wielką radością i wartością jest też  wspólne spożywanie potraw.

Na zajęciach krawieckich szyte są stroje do przedstawień przygotowywanych na kółku teatralnym. W ramach zajęć plastycznych można malować, kleić, ale też robić na drutach czy też dziergać szydełkiem.

Jest też coś dla poprawy kondycji fizycznej- sala aktywizacji ruchowej i zumba. Często domownicy korzystają z gabinetu światłoterapii gdzie jest lampa antydepresyjna emitująca jasne światło, które zastępuje niezbędne do funkcjonowania światło słoneczne, poprawia nastrój i samopoczucie.

Codziennie odbywają się zajęcia polegające na terapii przez gry. Funkcjonuje też kółko podróżnicze, na którym wyświetlane są filmy omawiane kraje świata ich kultura i zwyczaje. Organizowane są też zajęcia muzyczne, na których śpiewa się piosenki znane i lubiane i biblioterapia. Oprócz zajęć rozrywkowych prowadzone są ćwiczenia pamięci i edukacja prozdrowotna. Poza planowymi zajęciami organizowane są wycieczki, wyjścia do kina, teatru, muzeum i spotkania z ciekawymi ludźmi.

Seniorzy pod okiem koordynatora wydają kwartalnik ,,Aktywny Senior”, w którym opisują ważne wydarzenia, wspomnienia i historie z życia domowników. Jednym słowem oferowany program jest bardzo bogaty i różnorodny, co pozwala każdemu seniorowi znaleźć coś dla siebie.

 

                                            Halina Czartoryjska
Podlaska Redakcja Seniora Łomża