Wycieczką do tych miejsc w naszej gminie, w których znajdują się drzewa- pomniki przyrody, rozpoczęliśmy 17 lipca 2018 realizację projektu ,,Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce ambasadorem starych drzew”  Byliśmy ciekawi, jak wygląda prawie 500 letni dąb w Dworzysku, ponad 200 letnie lipy w Gilbowszczyźnie, czy równa wiekiem sosna w Starej Kamionce.


Informacji o ich usytuowaniu oraz wieku udzielił nam Pan Janusz Sawicki z Wydziału Ochrony Środowiska  w Urzędzie Miasta w Sokółce.

Wyruszyliśmy w podróż w strugach deszczu. Mówi się, że nie ma złej pogody tylko ubrania niestosowne, ale jedna z pań zdążyła w ostatniej chwili zakupić kalosze w pobliskim sklepie.

Mapa a rzeczywistość znacznie różniły się od siebie.  W  odnalezieniu konkretnych miejsc pomógł  nam Pan Janusz Auchimik z Leśnictwa w Lipinie. Nie mniej pomocny był kierowca wynajętego busa, dawniej docierający do małych miejscowości autobusem PKS Pan Mikołaj Czechowicz. Można powiedzieć, że zna je jak własną kieszeń. Odważnym deszcz nie przeszkadzał w przedzieraniu się przez wysokie trawy i leśne chaszcze i robieniu zdjęć. Potem niebo przejaśniło się ,cieszyliśmy się świeżym powietrzem i widokami pięknej podlaskiej natury.


Przed nami spacer edukacyjny po mieście, którego celem jest poszerzenie wiedzy o naszych starych sokólskich drzewach. Ścieżki wskazał i przekazał dokumenty dotyczące Dębu Wolności na plantach, drzew w alejce do Kościoła Św. Antoniego i na cmentarz grzebalny Pan Marian Biziuk, jeden z najstarszych członków naszego stowarzyszenia. Kolejne działanie to wydanie fotoksiążki  ze zdjęciami i zorganizowanie we współpracy z Biblioteką Publiczną w Sokółce wystawy zdjęć starych drzew oraz drzew –pomników przyrody. Pomoc w tych działaniach oferuje Pan Krzysztof Frejus nasz członek honorowy. Cieszy nas fakt, że napotkaliśmy wiele osób, które zaoferowały bezinteresowna pomoc i zrozumienie. A nasz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce stał się ambasadorem starych drzew.

Wniosek UTW w Sokółce na realizację mikrograntu w ramach Programu Regrantingowego ,,Dbamy o drzewa 2-inicjatywy społeczne ‘’ jest współfinansowany przez Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku.

 

Teresa Galewska
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka