Osiągnięcie wymarzonej sylwetki to długa i trudna droga. Wymaga od nas nie tylko wielu godzin spędzonych na treningu, ale także przemodelowania naszej diety i uzupełnienia jej o dodatkowe witaminy i sole mineralne. Pomocne w tym procesie będą również aminokwasy BCAA, o których piszemy w poniższym tekście.

Bycie fit, to nie tylko moda, ale przede wszystkim sposób na długie i zdrowe życie. Nie bez powodu lekarze i dietetycy zalecają zrezygnowanie ze słodyczy i zastąpienie ich większą ilością warzyw i owoców. Do tego obowiązkowo więcej ruchu (spacery, jazda na rowerze, pływanie), a mniej rozrywek polegających na siedzeniu w miejscu. To pierwszy, ale ważny krok w drodze po lepsze ciało, kondycję i zdrowie. Gdy okaże się jednak, że to dla nas za mało i tak pokochaliśmy ruch i sport, że chcemy iść dalej, warto rozejrzeć się za suplementami diety, które wzmocnią efekt. Jednym z nich są aminokwasy BCAA (https://www.budujmase.pl/sklep/aminokwasy-bcaa/). To mieszanka trzech aminokwasów, na którą składają się: leucyna, walina oraz izoleucyna.

Aminokwasy BCAA – jak działają?

Nasz organizm to fantastyczna maszyna, która potrafi wiele rzeczy zrobić sama. Jedną z nich jest produkcja tak ważnej witaminy D. Niestety, aminokwasy BCAA należą do grupy aminokwasów egzogennych, czyli takich, których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Oznacza to, że musimy pobierać je z pokarmów lub suplementować w inny sposób.

Jak wspomnieliśmy wyżej, aminokwasy BCAA składają się z trzech różnych aminokwasów, zaś każdy z nich ma inne działanie. L-leucyna to kluczowy aminokwas, odpowiadający za procesu budowania mięśni i regeneracji. L-izoleucyna to z kolei składnik białek mięśniowych, który wpływa na wzrost energii organizmu. L-walina pomaga zachować równowagę azotową organizmu, regeneruje włókna mięśniowe, a także działa pobudzająco.

Aminokwasy BCAA – korzyści dla organizmu

Z pewnością zastanawiasz się, jak brzmi odpowiedź na pytanie: czy aminokwasy BCAA są dla mnie? Odpowiedź brzmi: tak, ale… Jeżeli nie uprawiasz sportu, nie trenujesz, a wolny czas spędzasz na kanapie, to nie odczujesz różnicy w swoim życiu dzięki suplementacji aminokwasami BCAA.

Natomiast jeżeli jesteś aktywny, chcesz poprawiać swoje rekordy i łamać granice, to aminokwasy BCAA są jak najbardziej dla ciebie. Oto najważniejsze korzyści z ich suplementacji:

  • przyspieszają regenerację potreningową;
  • ograniczają ból mięśni po treningu;
  • zapobiegają procesowi rozpadu tkanki mięśniowej;
  • wykazują działanie anaboliczne;
  • zwiększają możliwości wytrzymałościowe i wydolnościowe.

Gdzie znajdę aminokwasy BCAA?

Aminokwasy BCCA występują naturalnie w pożywieniu. Ich duże ilości znajdziesz w pokarmach o wysokiej zawartości białka, przede wszystkim zwierzęcego (wołowina, mięso drobiowe, jajka), ale także w orzechach nerkowca, migdałach, soi, pestkach dyni czy kukurydzy.

Naturalna suplementacja BCAA może być problematyczna, bowiem wymaga dokładnego wyliczenia, ile gram BCAA znajduje się w danym pokarmie. Z tego powodu rozsądniejszym rozwiązaniem jest suplementacja w tabletkach lub proszku. Kupując aminokwasy BCCA w tej postaci, mamy pewność, że dostarczymy organizmowi odpowiednią ich ilość.