Wiemy z przysłów, że Andrzej Święty wróży szczęście i szybkie zamęście, a i te na “Świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja”. W wieczór z 29 na 30 listopada to dobra okazja do uśmiechu i zabawy w gronie najbliższych i przyjaciół.

 

 

Zgodnie z tradycją wróżby najbardziej popularne to lanie wosku przez ucho od klucza. Jednak na kształty patrzymy dziś trochę z przymrużeniem oka. Klucz, zwykle stary, jest ważny. Oznacza tajemnicę, płodność i nieznane. Kształt wylany zawsze był trudny do odczytania. Czasami przypominał górę co mogło oznaczać gwałtowność lub pokonanie trudności. Zwierzęta takie jak pies czy kot mówiły o przyjacielskim usposobieniu wybranka. Bardzo pomyślną wróżbą był zawsze anioł jako symbol szczęścia w przyszłości. Dom mógł oznaczać zmianę miejsca pobytu lub założenie rodziny. Jajko to symbol płodności, a motyl mógł oznaczać nadchodzące, nieprzewidziane zmiany.

Dawniej wróżby były traktowane przez panny na wydaniu bardzo, bardzo poważnie. W ten jedyny w roku wieczór wycinano gałązki wiśni lub czereśni i wstawiano do wody, aby w wigilię Bożego Narodzenia zobaczyć czy zakwitły. Oznaczało to szybkie zamążpójście. Jeszcze innym zapomnianym obyczajem było nasłuchiwanie szczekania psów bo z tej strony powinien nadejść wybranek. Te wróżby odeszły w zapomnienie, a może dobrze je polecić dzisiejszym pannom…… może.

Kawalerowie też mieli swój własny wieczór w wigilię św.Katarzyny czyli z 24 na 25 listopada. To dziś zupełnie zapomniany czas. Kawalerowie wówczas wkładali pod poduszkę dziewczęce przedmioty, karteczki i czekali na sen o przyszłej narzeczonej. Po przebudzeniu losowali karteczki z imionami.

Św. Andrzej pochodził z Galilei i był jednym z 12 apostołów. Wg tradycji głosił on Dobrą Nowinę. Nie tylko we wszystkich regionach Polski ten wieczór był znany jako “jędrzejki” lub “jędrzejówki”. ale także był kultywowany w Środkowej i Zachodniej Europie już od XII wieku.

Dawniej tylko panny i kawalerowie mogli uczestniczyć w zabawie andrzejkowej. Dziś mogą również wróżyć wdowy, rozwódki, mężatki chcąc sprawdzić co je czeka w nadchodzącej przyszłości poprzez świat symboli.

Zachęcam do zabawy, uśmiechu i wróżb tak jak robiły to nasze prababki i babki bo św. Jędrzej adwent przytwierdzi.

 

Alicja Brysiewicz

Podlaska Redakcja Seniora Białystok