„Dziś cień wosku Ci ukaże, co Ci życie niesie w darze”
To przysłowie ilustruje najbardziej znaną z andrzejkowych wróżb. Wylany na wodę przez ucho klucza wosk zastyga i przybiera kształt, w którym można dojrzeć zdarzenia z przyszłości.

Inny zwyczaj, bez którego trudno wyobrazić sobie andrzejkowy wieczór, to zabawa w ustawianie butów. Można ją przeprowadzić tylko w większej grupie osób. Buty każdego z uczestników zabawy ustawia się, jeden za drugim, od ściany do progu izby. Właściciel tego, który pierwszy dotrze do progu, najszybciej stanie przed ołtarzem.

A jeśli chcemy się dowiedzieć, kto zostanie naszym przyjacielem na całe życie, wówczas każdy z uczestników zabawy dostaje patyczek, który trzeba wrzucić do wody. Te, które się połączą, oznaczają dozgonną przyjaźń.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, ul. Leśna 7 Wasilków – zaprasza do wspólnego wróżenia w czwartek 28 listopada i w piątek 29 listopada, w godzinach 9.00-13.00.

Podczas zajęć można będzie poznać wróżby, ale też dowiedzieć się wiele o zwyczajach, które towarzyszyły Andrzejkom i Katarzynkom przed laty.

Katarzynki i Andrzejki w Skansenie – czyli dobra zabawa dla wszystkich, chcących poznać dawne zwyczaje towarzyszące imieninom Katarzyny i Andrzeja. To przede wszystkim wróżby, dzięki którym można się dowiedzieć, co niesie przyszłość.

Koszt: 11 zł/os. (Karta Dużej Rodziny – 50% zniżki).
Zapisy: tel.: 509 336 816, e-mail: edukacja@pmkl.pl

Źródło i zdjęcie: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

 

Przygotowała: Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok