Grupa teatralna „Wbrew” powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Akademia plus 50 w 2013 r. w ramach projektu „Centrum Seniora”. Grupę prowadzi Ewa Jakubaszek. 

Pierwszym przedstawieniem grupy była „Szopka z szopek”- bardzo dobrze przyjmowana przez publiczność. W 2014 r. grupa zrealizowała przedstawienie pt. „Bernarda” wg Federico Garcii Lorki. Z tym przedstawieniem grupa wystąpiła w lipcu 2015 r. na VIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”. W listopadzie 2015 r. zespół brał udział w V Ogólnopolskim Festiwalu Amatorskich Teatrów Młodzieży i Dorosłych „Trybuna Teatru” w Piotrkowie Trybunalskim. Rada artystyczna przyznała grupie nagrodę za czystość formy i siłę kobiet w spektaklu pt. „Bernarda”. Przedstawienie, oparte na motywach dramatu Federico García Lorca, nasycone jest wielkimi emocjami. Tematem sztuki są ukryte namiętności i zaburzone relacje kobiet. Urodzić się kobietą w domu zamkniętym przed światem, gdzie najważniejsze są pozory, opinia nieskazitelności oraz niepodważalna władza matki- to przekleństwo. W dusznej atmosferze budzą się bowiem żądze i zindywidualizowane postawy córek, które łączy potrzeba miłości i wyrwania się do świata zewnętrznego. Stłamszone emocje w konsekwencji doprowadzają do tragedii. Przygotowanie przedstawienia wymagało ciężkiej pracy zarówno instruktora (Ewa Jakubaszek z WOAK), jak również aktorek-seniorek (Jolanta Jastrzębska jako służąca Poncja i cztery córki: Barbara Bielecka – Martirio, Elżbieta Majewska – Angustias, Danuta Malewska – Magdalena, Krystyna Paszkiewicz – Adela i przede wszystkim Bernarda – Stanisława Ryżewska)

W 2015 r grupa „Wbrew” zrealizowała w ramach projektu „Babcie w przedszkolu” przedstawienie dla dzieci pt. „Niektóre gałgaństwa Pchły Szachrajki” oparte na tekście wiersza Jana Brzechwy, a w 2016 r przygotowała przedstawienie w oparciu o bajki siedemnastowiecznego francuskiego pisarza Jean de La Fontaine. 

Aktualnie grupa liczy 6 osób. Aktorki -seniorki chętnie uczestniczą w przygotowaniach kolejnych spektakli. 

„Ta praca uskrzydla, to zastrzyk energii, radość spotkania z koleżankami, przyjemność uczenia się, rozwijania swoich pasji” powiedziała jedna z członkiń grupy.

 

 Przygotowanie nowego przedstawienia wymagało intensywnej pracy, trzygodzinnych spotkań 2 razy w tygodniu. Grupa teatralna „Wbrew” zaprasza na swoje najnowsze przedstawienie “Zdarzyć się mogło…”do Centrum Aktywności Społecznej ul. św. Rocha 3 sala 104 we czwartek 16.01.2020 r  o godzinie 18.00

Występują:

Diablice:

Super Diablica Lucja – Krystyna Paszkiewicz
Karramba – Barbara Bielecka
Masakra – Danuta Malewska

ANIELICE

 Prześwięta Eufrozyna – Elżbieta Zych
Matylda – Stanisława Ryżewska
Klementyna – Jolanta Jastrzębska
Scenariusz i realizacja – Ewa Jakubaszek

W przedstawieniu ścierają się dwa światy, walczą ze sobą diablice i anielice, dobro i zło, jak w życiu. Jestem bardzo ciekawa jak pokażą to koleżanki z grupy Wbrew. Spotkajmy się we czwartek w CAS. Do zobaczenia

(zdjęcia: Aśka Żarnowska)

Elżbieta Urban
Podlaska Redakcja Seniora Białystok