Zgodnie z tradycją sympatycy wspólnego kolędowania spotkali się, po raz ósmy, w Święto Trzech Króli (6.01.) w Galerii Sleńdzińskich. Jak co roku gospodarze przygotowali śpiewnik, z repertuarem kolęd i pastorałek.

Wieczór obfitował w wiele niespodzianek. Lokal zdobiły śnieżynki, wycinanki, lekko falujące pod sufitem i inne świąteczne dekoracje. Powitały nas dwa małe aniołki, z pięknymi skrzydełkami i aureolami. Przy wejściu do sali, ciągnęliśmy z koszyczka losy z numerami.

Przy pianinie zasiadł Szymon Borys, któremu towarzyszyła Ewa Sajko grająca na instrumentach perkusyjnych. Spotkanie prowadziła Marta Pietruszko. Gościem specjalnym, był krytyk literacki – Waldemar Smaszcz, który przybył z pięknie wydanym albumem ”Kolędy niebiańskie piórem pisane”, „Kantyczkami Karmelitańskimi” i śpiewnikami. Bardzo ciekawie opowiadał o historii śpiewanych przez nas kolęd.

Najwięcej utworów chwalących Narodzenie Bożego Dzieciątka powstało w okresie Baroku. Wywodziły się one ze śpiewów liturgicznych (chorałów), wykonywanych w zakonach i klasztorach. Uznawane były za śpiewy niebiańskie (anielskie).

Najstarszy polski zbiór kolęd pochodzi z 1838 r. i został opracowany przez Michała Marcina Mioduszewskiego, polskiego księdza ze zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paolo, kompozytora i zbieracza pieśni religijnych. Natomiast najstarszy „Śpiewnik pieśni kościelnych” stworzył ks. Jan Siedlecki w 1876 r. Najsłynniejsza polska kolęda ”Bóg się rodzi”, po raz pierwszy zabrzmiała w Starym Kościele Farnym w Białymstoku w 1792 r. Jej autorem był poeta Franciszek Karpiński.

W przerwach między poszczególnymi kolędami dwa małe aniołki, losowały karteczki z numerkami. Szczęśliwcy otrzymywali w prezencie „Kalendarz Kulturalny Białegostoku na 2019 r.”

Pod koniec spotkania zostaliśmy poczęstowani ciastem „ Roscon de Reyes”, pieczonym tradycyjnie na Święto Trzech Króli w Hiszpanii. Jest to ciasto drożdżowe, mające kształt pierścienia, lukrowane, z dużą ilością kandyzowanych owoców, które symbolizują rubiny, perły, szmaragdy i inne kamienie szlachetne, darowane Dzieciątku przez Trzech Mędrców ze Wschodu. W samym środku ciasta była korona, wykonana z ozdobnego, kolorowego papieru. Upiekła je specjalnie dla nas Izabela Suchocka, autorka spotkania. Ciasto, kryło w sobie jeszcze jedną niespodziankę – cztery fasolki. Osoby, które natrafiły w swojej porcji na nie, dostały w prezencie album o rewitalizacji ogrodów Branickich.

Spotkanie kolędowe było bardzo udane. Przyszło wielu stałych bywalców, złaknionych atmosfery tych spotkań. Warto było wyjść z domu, w ten mroźny wieczór, pośpiewać wspólnie piękne polskie kolędy i miło spędzić czas w gronie przyjaznych osób.

„Wieczór wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek” odbył się w Galerii Sleńdzińskich, przy ul. Waryńskiego 24 a

 

Maria Beręsewicz

Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok