Prezentujemy film z cyklu Podlaska Księga Kobiet. To cykl notacji filmowych o Kobietach, które Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet chce upamiętnić.

Notacja filmowa to rodzaj wywiadu video, zapisu filmowego, który opowiada o życiu i o unikalnym doświadczeniu osoby, niezwykłej Polki i Jej HERstorii. Opowiadają o nich współczesne kobiety, strażniczki HERstorii, ale ważne świadectwa o Polkach – Przewodniczkach  mogą też wyrażać strażnicy HERstorii.

W 2019  roku powstało 6 notacji filmowych, w grudniu 2021 inaugurujemy drugi cykl, który rozpoczyna wspomnienie o Annie Markowej, o której opowiada jej syn, Lech Marek.

Aby obejrzeć film, kliknij w zdjęcie poniżej

Zdjęcie Anny Markowej z rodziną

Anna Zofia Markowa ur. 8 stycznia 1932 w Lublinie, zm. 18 sierpnia 2008 w Białymstoku – polska pisarka, poetka, autorka tekstów piosenek. Trzykrotna laureatka Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za lata: 1992, 1995 i 2001. Autorka wielu nagrodzonych słuchowisk, reportaży, felietonów. działaczka społeczna, w  latach 1994–2002 zasiadała w Radzie Miejskiej Białegostoku z ramienia Unii Wolności.

Film zrealizowała Bożena Bednarek, zdjęcia i montaż Natalia Tur.

Cykl  Podlaska Księga Kobiet realizowany jest w  ramach projektu IKAR (Inkubator Kobiecego Aktywnego Rozwoju) z Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.

 

Baner IKAR z Podlaską Księgą Kobiet

Bożena Bednarek