W dniach 12- 25 marca 2020 zamknięte miejskie szkoły, przedszkola i żłobki, jednostki kultury i sportu, odwołane wydarzenia kulturalne i sportowe – takie między innymi działania podejmuje Miasto, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Białymstoku i ograniczyć możliwość zarażenia się.  

Decyzją Ministra Edukacji Narodowej w dniach 12-25 marca 2020 r. zostają zawieszone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych (jest przygotowywane rozporządzenie w tej sprawie). 12 i 13 marca to dni, w których placówki będą otwarte, ale będą podejmować wyłącznie działania opiekuńcze. Od 16 marca dzieci i młodzież bezwzględnie nie przychodzą już do placówek. Dyrektorzy szkół i przedszkoli mają obowiązek poinformować rodziców o sytuacji i obowiązujących zasadach. Zawieszenie zajęć nie obejmuje m.in. poradni psychologiczno-pedagogicznych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, młodzieżowych ośrodków, przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej, szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich (pełna lista tych placówek jest dostępna w komunikacie na stronie www.gov.pl/web/edukacja). W związku z zawieszeniem zajęć edukacyjnych rodzicom dzieci w wieku do 8 lat przysługuje zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać na stronie www.zus.pl.

W dniach 12-25 marca, tak samo jak szkoły i przedszkola nieczynne będą miejskie żłobki (12-13 marca – czas przejściowy, od 16 marca – zamknięte).

 

Apeluję do mieszkańców o zachowanie spokoju, zdrowego rozsądku i troskę o najsłabszych. Unikajmy zgromadzeń i załatwiajmy sprawy urzędowe zdalnie. Zadbajmy także o najstarszych, by ograniczyć możliwość ich zarażenia się – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

 

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zdecydował o odwołaniu wszelkich, miejskich imprez kulturalnych, sportowych w mieście i  zamknięciu miejskich instytucji kultury i sportu do odwołania. Od 12 marca zamknięte będą: Białostocki Ośrodek Kultury, Białostocki Teatr Lalek, Dom Kultury „Śródmieście”, Galeria Arsenał, Galeria im. Sleńdzińskich, Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Pamięci Sybiru, Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji (Pływalnia Sportowa, Rodzinna, Kameralna, lodowisko, tor Wschodzący Białystok). Na stadionie lekkoatletycznym będą odbywać się indywidualne treningi, a pracownicy będą monitorować i przeciwdziałać większym skupiskom ludzi. Wstrzymane są rozgrywki Białostockiej Ligi Sportu. Rozgrywki Ekstraklasy i mecz U-21 odbędzie się bez udziału publiczności, natomiast pozostałe wydarzenia, które miały się odbyć na Stadionie Miejskim w Białymstoku są odwołane. Zamknięte od 12 marca do odwołania będą także: Centrum Aktywności Społecznej oraz Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Kościelnej 1 a.

W Centrum Aktywności Społecznej (13 marca) nie odbędzie się debata „Jaki samorząd na trudne czasy?”, a w Famie – wręczenie XXIX Nagrody Prezydenta Miasta Białegostoku im. Kazaneckiego (27 marca).

Od 11 marca Miasto wprowadziło ograniczenie odwiedzin w Domach Pomocy Społecznej w Białymstoku (przy pacjencie może przebywać tylko jeden opiekun, monitorowane są wejścia osób z zewnątrz, mierzona jest także  temperatura odwiedzających). Od 12 marca będzie zamknięty basen przy ul. Baranowickiej w Domu Pomocy Społecznej. Od 16 marca zostaną odwołane zajęcia w Dziennym Domu Pomocy Społecznej z dziećmi i seniorami, a posiłki będą wydawane „na wynos”. Ponadto 16 marca zostaną zawieszone zajęcia w świetlicach terapeutycznych (na czas zawieszenia pracy szkół). Od 12 marca odwołane będą zajęcia w Klubach Seniora. Od 12 marca Schronisko dla Zwierząt w Białymstoku i Akcent ZOO zostaną zamknięte dla wolontariuszy i odwiedzających.

W Szpitalu Miejskim już obowiązuje zakaz odwiedzin. We wszystkich spółkach komunikacji miejskiej od tygodnia codziennie dezynfekowane są autobusy.

Od chwili pojawienia się informacji o możliwości dotarcia koronawirusa do Polski Miasto współpracuje ze wszystkimi służbami i instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo epidemiologiczne białostoczan.

Przypominamy o zasadach higieny:

  • Często myj ręce, używając mydła i wody.
  • Kiedy kaszlesz, kichasz – zakrywaj usta i nos.
  • Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
  • Jeśli wracasz z regionu, gdzie występuje koronawirusi masz objawy choroby, powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną (698 145 904 – numer alarmowy Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Białymstoku) lub zgłoś się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego (w Białymstoku to Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Dziecięcy Uniwersytecki Szpital Kliniczny).

Najważniejsze informacje dotyczące koronawirusa dostępne są na stronach: www.gov.pl (pigułka wiedzy) oraz www.gis.gov.pl (informacje dla podróżujących – na dole strony). Czynna jest też infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie można uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590.

Ważne informacje na temat postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia, kliknij 

Plakat z danymi kontaktowymi – kliknij

Źródło:
Urząd Miejski w Białymstoku

opr. Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora