Unia Metropolii Polskich, z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim, apeluje do Komisji Europejskiej i polskiego rządu o przekazanie realizacji programu „Czyste Powietrze” w ręce samorządowców. To szansa na poprawienie jakości powietrza w Polsce.

foto: pixabay

4 lipca miał odbyć się Komitet Sterujący programu „Czyste Powietrze” i został on zerwany przez stronę unijną. Unia Europejska oceniła, że realizacja tego programu w Polsce przebiega w sposób niewłaściwy. Tą sytuacją jest zaniepokojona Unia Metropolii Polskich. Jakiekolwiek opóźnienia w jego wdrażaniu przyniosą ogromne szkody społeczne.

– Według Europejskiej Agencji Środowiska w Polsce co roku umiera z powodu smogu nawet 48 tysięcy osób. Także raporty Światowej Organizacji Zdrowia z grudnia 2018 roku pokazują, że Polska jest jednym z niechlubnych liderów pod względem zanieczyszczenia powietrza. Wymiany pieców wymaga obecnie co najmniej 3,5 miliona gospodarstw. Do tej pory rząd wydał zaledwie 26 tysięcy pozytywnych decyzji o dofinansowaniu. Jeśli sytuacja się nie zmieni, Polska straci miliardy euro przeznaczone na poprawę jakości powietrza – czytamy w liście prezesa Unii Metropolii Polskich Tadeusza Truskolaskiego do Marca Lamaitre z Komisji Europejskiej.

Samorządy dysponują doświadczonym zapleczem instytucjonalnym, przez ostatnie lata z sukcesami realizowały m.in. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Od lat zarządzają funduszami europejskimi realizując m.in. termomodernizacje, podłączanie sieci ciepłowniczych czy odnawialnych źródła energii.

– Obecnie władze lokalne jako jedyne są zdolne do wdrożenia sprawnego systemu dystrybucji środków z programem „Czyste Powietrze” w gminach i miastach. To samorządy są bliżej mieszkańców i ich potrzeb. To samorządy są w stanie zapewnić terminową i zgodną z oczekiwaniami Komisji Europejskiej realizację programu – stwierdza prezes UMP Tadeusz Truskolaski.

Podsumowując – to samorządy mogą uratować miliardy euro przeznaczone na poprawę jakości powietrza w Polsce.

(źródło: Kamila Bogacewicz, Departament Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, białystok.pl)

Podlaska Redakcja Seniora Białystok