Najbliższa sobota w Podlaskim Instytucie Kultury zapowiada się bardzo artystycznie. Będą warsztaty pieśni Polesia Rówieńskiego, warsztaty linorytu, a także Festiwal Piosenki Harcerskiej BI-PI. Będzie więc sporo tradycji, duża dawka sztuki i mnóstwo muzyki w harcerskim wydaniu. 

kolaż ze zdjęć: warsztaty: muzyczne, linorytu i logo wydarzenia

Na warsztatach miejsca są już zajęte, ale na Festiwalu Piosenki Harcerskiej wszyscy goście są mile widziani, wstęp jest wolny. Koncerty festiwalowe będą dwa i rozpoczną się o godz. 11.00 i o 16.00 w auli Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania przy ul. Ciepłej 40 w Białymstoku.

Na warsztatach pieśni Polesia Rówieńskiego pojawią się zarówno utwory liryczne, jak i obrzędowe. Warsztat nie będzie poświęcony tylko nauce samych pieśni, prowadząca – Ludmiła Wostrikowa, etnomuzykolożka – zwróci też uwagę na balans poszczególnych głosów oraz ornamentykę, skupi się na technice wykonania, aby pieśni zabrzmiały jak najpiękniej.

Warsztaty linorytu poprowadzi Adam Ślefarski z Działu Sztuki Podlaskiego Instytutu Kultury. Opowie o historii linorytu, która sięga końca XIX wieku. Warto wiedzieć, że technikę tę wykorzystywało wielu artystów, między innymi Pablo Picasso. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się czym jest grafika, poznają materiały techniczne, nauczą się projektować i wykonywać odbitki graficzne.

Z kolei Festiwal Piosenki Harcerskiej PIK organizuje wspólnie z Białostockim Hufcem Harcerek „Prześwit”. To wyjątkowa okazja, by wziąć udział w wydarzeniu, które kultywuje ducha harcerstwa poprzez muzykę, przyjaźń i wspólnotę. W programie oprócz przesłuchań festiwalowych znajdzie się również harcyliada, czyli familiada po harcersku oraz gra terenowa „Zakamarki Polskiego Wersalu”.

Źródło i kolaż zdjęć: Podlaski Instytut Kultury

Podlaska Redakcja Seniora Białystok