Nie czekając na oferty zajęć dla seniorek i seniorów, sami stworzyli grupę dziennikarzy obywatelskich 60+ pod nazwą Podlaska Redakcja Seniora. I zaczęli wypełniać treścią najpierw stronę seniorbialystok.pl a potem portal podlaskisenior.pl.

Podlaska Redakcja Seniora na 7 urodzinach w Operze Podlaskiej

Pierwsze publikacje

Pierwsze publikacje zostały zaprezentowane 21 stycznia 2015 roku. Podkreślają, że obchodzą urodziny przez 2 dni w Święto Babci i Dziadka 21 i 22 stycznia (aby nie pomijać dziadków). Zajmują się nie tylko pisaniem i fotografowaniem także administracją portalu i publikowaniem materiałów. Poznają nowe technologie i pomagają innym w aktywności cyfrowej. Cały czas się uczą, ostatnio ćwiczą wykorzystywanie krótkich form literackich w pracy dziennikarskiej. Tak powstają zestawy krótkich opowiadań z przypadkowych słów zgłaszanych ad hoc, opowiadań w 5 słowach, haiku, limeryków, czy fraszek.

Współpraca

Współpracują z instytucjami kultury, organizacjami senioralnymi i aktywnymi seniorami z całego województwa, z Polski i za granicy. Są znani w Europie, ponieważ pomysł aktywizacji seniorów poprzez  dziennikarstwo obywatelskie jest popularyzowany dzięki projektom Erasmus+ realizowanym prze Stowarzyszenie Szukamy Polski (SSP) z partnerami z Portugalii, Bułgarii, Hiszpanii, Francji, Słowacji, Słowenii, Rumunii, Cypru. Pierwszy projekt europejski Silver Civic Education z udziałem 12 osób z Podlaskiej Redakcji Seniora okazał się jednym z najlepszych projektów w Polsce i otrzymał tytuł EDUinspiracje 2021 w kategorii „Aktywne uczestnictwo”

Redakcja na warsztatach z podcastów

Cały czas są otwarci na współpracę międzypokoleniową, mówią, że nie warto dzielić społeczności i zamykać się w swoich kręgach i swoich bańkach informatycznych. Razem ze Stowarzyszeniem Szukamy Polski organizują konkurs literacki Srebro nie Złoto – otwarty również dla młodych uczestników. W 2022r. roku odbyła się VIII edycja tego konkursu, wydają też tomiki z utworami laureatów

W latach 2017-21 zostało wydanych 8 papierowych wydań gazety „Senior Podlaski”, każde w nakładzie 1 tys. egzemplarzy, które były rozpowszechniane poprzez uniwersytety trzeciego wieku, lokalne rady seniorów i inne organizacje senioralne.

Rozwój portalu

Portal został rozwinięty i dopracowany informatycznie. Oprócz polskiej ma również wersję angielską i esperanto, co pozwala dotrzeć do internautów nie tylko w regionie i w Polsce, ale również w Europie i świecie. A także do grupy pasjonatów esperanto, języka stworzonego w Białymstoku przez Ludwika Zamenhofa. W pracę na rzecz redakcji zaangażowanych jest obecnie ok. 45 dziennikarzy obywatelskich – pracujących społecznie. Portal jest zauważany na lokalnym rynku. Często stanowi inspirację dla profesjonalnych mediów. Dziennikarze portalu są zapraszani na imprezy kulturalne i polityczne oraz na konferencje prasowe. Wiele organizacji i instytucji zwraca się z prośbą o patronat medialny.

Kolegium redakcyjne

Zespół spotyka się co tydzień na kolegiach redakcyjnych prowadzonych przez redaktor naczelną Bożenę Bednarek. O 9.00 jest spotkanie online dla dziennikarzy terenowych a o 11.00 spotkanie osobiste dla najliczniejszej grupy białostockiej. Na kolegiach jest zawsze krótki warsztat dziennikarski lub literacki oraz omawiane są nowe tematy, planowane kolejne materiały, które publikowane są codziennie po sprawdzeniu przez redaktora i korektora. Podlaski Senior szczególną uwagę zwraca na problematykę związaną z osobami w wieku senioralnym: ich aktywność obywatelską, społeczną, artystyczną; na działalność gminnych rad seniorów; organizacji senioralnych, lokalne budżety obywatelskie z punktu widzenia osób starszych. Ma rozbudowany dział kulturalny, który zajmuje się nie tylko sztuką i kulturą.
W 2021 r. Redakcja w ramach kampanii edukacyjnej „Fake newsy – prawda jest inna” przygotowała cykl artykułów o dezinformacji. Poszukiwanie wiarygodnych źródeł informacji, rozpoznawanie fake newsów, poznanie nowych pojęć, nieznanych dziennikarzom seniorom, takich jak np. m.in. bańka informacyjna, homofilia, dezinformacjia, malinformacji, misinformacja, okazały niezbędne dla osób, piszących artykuły. Przydało się to również naszym Czytelnikom. W 2022 portal podlaskisenior.pl objął patronatem medialnym kampanię Podlaskiej Policji, zainicjowanej przez II Komisariat Policji w Białymstoku „Poznaj swego dzielnicowego”, której celem jest ochrona seniorów przed oszustami.
Redakcja zaangażowała się też w kampanię „SuperSTARSi. Seniorzy XXI wieku”, której celem było pokazanie jak bardzo zmienił się wizerunek osób starszych, a ciągle na plakatach, banerach i grafikach pojawia się siwa babunia z koczkiem i dziadunio z laseczką. Wystawa fotografii autorstwa Michała Hellera prezentująca 10 SuperSTARSów – była prezentowana w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Jakie są statystyki?

Na stronie podlaskisenior.pl opublikowaliśmy 4520 artykułów, odpowiedzieliśmy na 273 komentarze i prowadzimy łącznie 10 podstron. W roku 2022 odnotowaliśmy 168000 wizyt na stronie udokumentowanych przez Google Analytics – internetowe narzędzie do analizy statystyk serwisów WWW. Największa frekwencja wizyt była w miesiącu październiku i wyniosła 12400 wejść na stronę.

Poza czytelnikami z Polski odnotowaliśmy w 2022 r. wejścia czytelników na stronę podlaskisenior.pl z różnych zakątków świata:

3758 – Stany Zjednoczone Ameryki
1356 – Niemcy
1288 – Norwegia
1034 – Irlandia

Jakie są zasoby strony podlaskisenior.pl?

Działy tematyczne: Kultura, Polityka senioralna, Twórczość (tu opublikowane są materiały z konkursu Srebro nie Złoto), Telewizja TVS, Podcasty, Rozmaitości, Warto tam pójść

Podstrony Podlaskiego Seniora to: Podlaskie Rady Seniorów, Kalendarz seniora, Darowizna, O nas, Partnerzy, Kontakty i współpraca

Multimedia: 14025 elementów; są to zdjęcia, filmy, podcasty.

Jaka tematyka najbardziej interesuje czytelników?

W roku 2022 odnotowaliśmy wyświetlenia autorskich artykułów:
1657 wyświetleń – „Co seniorowi w duszy gra” – wiersze Eugeniusza Wojno
1333 wyświetleń„Kolagenowa galaretka z kurzych łapek”- artykuł Anny Anchimowicz
1136 wyświetleń „Listy do Św. Mikołaja” Jadwigi Zgliszewskiej

 Największą ilość wejść na stronę – 5660 odnotowuje film „Joanna Kossak”, opublikowany w telewizji seniora TVS w czerwcu 2021r.

Artykuły autorskie

Na stronie podlaskisenior.pl opublikowaliśmy 2974 artykułów autorskich. Liderami są:

415 – Jadwiga Zgliszewska
257 – Jolanta Maria Dzienis
185 – Krystyna Cylwik
143 – Eugeniusz Regliński

Wydawcy/Redaktorzy

Bożena Bednarek – redaktor naczelna
Jolanta Falkowska – redaktor techniczny/wydawca/sekretarz redakcji
Jolanta Maria Dzienis – kierownik literacki/wydawca
Lija Półjanowska – wydawca
Elżbieta Marek – korektorka

Kontakt z redakcją: podlaskisenior@gmail.com

Bożena Bednarek i Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok