Grupa około 40-stu osób, nie mająca wcześniej nic wspólnego z dziennikarstwem, zaczyna dziesiąty rok wypełniania treścią portalu. To seniorki i seniorzy z województwa podlaskiego, ale też młodsi współpracownicy, którzy odważyli się stać się dziennikarzami obywatelskimi i tworzyć portal podlaskisenior.pl

Podkreślają, że obchodzą urodziny przez dwa dni w Święto Babci i Dziadka 21 i 22 stycznia, aby nie pomijać dziadków. Zajmują się nie tylko pisaniem i fotografowaniem także administracją portalu i publikowaniem materiałów. Poznają nowe technologie i pomagają innym w aktywności cyfrowej. Cały czas się uczą, ostatnio ćwiczą wykorzystywanie krótkich form literackich w pracy dziennikarskiej. Tak powstają zestawy krótkich opowiadań z przypadkowych słów zgłaszanych ad hoc, opowiadań w 5 słowach, haiku, limeryków, czy fraszek. Tworzą też antologie tematyczne, ostatnio np. „Diabły z Podlasia i nie tylko – w legendach, wierszach i opowiadaniach” https://podlaskisenior.pl/diably-z-podlasia-i-nie-tylko-w-legendach-wierszach-i-opowiadaniach/

Podlaski senior to portal redagowany społecznie w całości przez seniorów z naszego regionu. Jest to forma wolontariatu społecznego. Oprócz Redakcji w Białymstoku współtworzą go dziennikarze obywatelscy z Łomży, Sokółki, Kolna, Suwałk, Supraśla, Grajewa, Augustowa. Stowarzyszenie Szukamy Polski, w ramach którego działa Podlaska Redakcja Seniora, zaprasza do udziału w pracach redakcyjnych, pogłębienia wiedzy o mediach obywatelskich, a także zdobycia praktycznych umiejętności dziennikarskich.

O sobie redakcja pisze tak:
Jesteśmy zespołem młodym, aktywnym, z inwencją twórczą i zapałem do społecznej pracy. Cały czas uczymy się dziennikarstwa obywatelskiego i mamy nadzieję, że nasza praca spodoba się Wam. Tworzymy portal dla dojrzałych, twórczych i aktywnych, niekoniecznie 60+.Zapraszamy do lektury i do współpracy również osoby młodsze. Nie chcemy dzielić pokoleń tylko je ze sobą łączyć. Chcemy go rozwijać i zachęcić do współpracy zarówno seniorów, jak też ludzi młodych – studentów i licealistów.

Piszcie artykuły, relacje, zaproszenia, przesyłajcie własną twórczość (wiersze, opowiadania), historię Waszego życia i relacje z wydarzeń, na których bywacie. Czekamy też na ciekawe zdjęcia Waszego autorstwa. UWAGA AUTORZY! Przyjmujemy oryginalne, prace w wersji elektronicznej z załączonym oświadczeniem woli.
Kontakt z nami:
podlaskisenior@gmail.com

Współpracują z instytucjami kultury, organizacjami senioralnymi i aktywnymi seniorami z całego województwa, z Polski i za granicy. Są znani w Europie, ponieważ pomysł aktywizacji seniorów poprzez dziennikarstwo obywatelskie jest popularyzowany dzięki projektom Erasmus+ realizowanym prze Stowarzyszenie Szukamy Polski (SSP) z partnerami z Portugalii, Bułgarii, Hiszpanii, Francji, Słowacji, Słowenii, Rumunii, Cypru. Pierwszy projekt europejski Silver Civic Education z udziałem 12 osób z Podlaskiej Redakcji Seniora okazał się jednym z najlepszych projektów w Polsce i otrzymał tytuł EDUinspiracje 2021 w kategorii „Aktywne uczestnictwo”.

W latach 2017-22 zostało wydanych 9 papierowych wydań gazety „Senior Podlaski”, każde w nakładzie 1 tys. egzemplarzy, które były rozpowszechniane poprzez uniwersytety trzeciego wieku, lokalne rady seniorów i inne organizacje senioralne. Drukowane wydania gazety są możliwe również w przyszłości jeśli otrzymamy dofinansowanie.

Cały czas są otwarci na współpracę międzypokoleniową, mówią, że nie warto dzielić społeczności i zamykać się w swoich kręgach i bańkach informacyjnych. Razem ze Stowarzyszeniem Szukamy Polski organizują konkurs literacki Srebro nie Złoto – otwarty również dla młodych uczestników. W 2024 roku odbędzie się X edycja tego konkursu, wydają też tomiki z utworami laureatów.

Dziennikarze Podlaskiego Seniora podczas Miejskich Dni Seniora 2023

Portal cały czas się rozwija w 2024 przewidziane są zmiany informatyczne i układ strony. Oprócz polskiej ma również wersję angielską i esperanto, co pozwala dotrzeć do internautów nie tylko w regionie i w Polsce, ale również w Europie i świecie. A także do grupy pasjonatów esperanto, języka stworzonego w Białymstoku przez Ludwika Zamenhofa. Dziennikarze portalu są zapraszani na imprezy kulturalne, wydarzenia społeczne oraz na konferencje prasowe. Wiele organizacji i instytucji zwraca się z prośbą o patronat medialny.

Zespół spotyka się co tydzień na kolegiach redakcyjnych prowadzonych przez redaktor naczelną Bożenę Bednarek. O 9.00 jest spotkanie online dla dziennikarzy terenowych a o 11.00 spotkanie osobiste dla najliczniejszej grupy białostockiej. Na kolegiach jest zawsze krótki warsztat dziennikarski lub literacki oraz omawiane są nowe tematy, planowane kolejne materiały, które publikowane są codziennie po sprawdzeniu przez redaktora i korektora. Podlaski Senior szczególną uwagę zwraca na problematykę związaną z osobami w wieku senioralnym: ich aktywność obywatelską, społeczną, artystyczną; na działalność gminnych rad seniorów; organizacji senioralnych, lokalne budżety obywatelskie z punktu widzenia osób starszych.

Działy tematyczne to: Kultura, Polityka senioralna, Twórczość (tu opublikowane są materiały z konkursu Srebro nie Złoto), Telewizja TVS, Podcasty, Rozmaitości, Warto tam pójść.
Podstrony Podlaskiego Seniora to: Podlaskie Rady Seniorów, Kalendarz seniora, Darowizna, O nas, Kontakty i współpraca.

Redakcja zaangażowała się też w kampanię „SuperSTARSi. Seniorzy XXI wieku”, której celem było pokazanie jak bardzo zmienił się wizerunek osób starszych, a ciągle na plakatach, banerach i grafikach pojawia się siwa babunia z koczkiem i dziadunio z laseczką. Wystawa fotografii autorstwa Michała Hellera prezentująca 10 SuperSTARSów – była prezentowana w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Druga część wystawy pod nazwą :SuperSTARSI. Między pokoleniami prezentowała Babcie z wnuczkami w formie dyptyków. Prezentacja tej wystawy w formie online dostępna jest na portalu- kliknij .

To wystawy bardzo innowacyjne, każda fotografia opatrzona jest kodem QR, kliknięcie w ten kod umożliwia wysłuchanie krótkiej prezentacji audio bohaterów wystawy.

Z okazji zbliżających się Dni Babci i Dziadka wszystkim babciom i dziadkom życzymy zdrowia i radości. Mamy nadzieję, że zaglądacie na portal podlaskisenior.pl, który tworzony jest również dla Was. Wystarczy kliknąć.

Bożena Bednarek
Podlaska Redakcja Seniora.