„Babuniu ma, Ty jesteś jak cudowny sen, truskawek smak…” – taką piosenką przywitała mnie w Dniu Babci moja trzyletnia wnuczka, Zuzia. Czy może być coś słodszego, coś milszego niż babciowanie. Moje ukochane wnuczęta złożyły mi życzenia przez Skype’a, bo mieszkają daleko. Natomiast piękne serduszko dostałam od dwuletniej Zosi podczas spotkania superbabć z wnuczętami w Klanzie. Dzieci wykonały i podarowały nam wielkie papierowe serca, a babcie przygotowały wnukom niespodziankę, ciekawy spektakl  edukacyjny

Od dwóch lat w Klubie Aktywnego Seniora w Klanzie działa sekcja teatralna. Sekcja ta w ciągu dwóch lat pracy przygotowała sztukę “Kopciuszek- inaczej”  oraz  “Wilk i Czerwony Kapturek”.  Liderką tej sekcji jest Halinka Zybajło, autorka scenariusza bajki “Wilk i Czerwony Kapturek”. Sztuka ta  niesie w sobie treści proekologiczne. Jest to bajka edukacyjna, promująca takie wartości jak ochrona lasu i zwierząt,  zdrowe odżywianie czy miłość  wnuka do babci. Zwraca również uwagę na uzależnienie młodych ludzi od smartfonów.

Przedstawienie rozpoczął wilk, którego dzieci w pierwszym momencie się przestraszyły, ale okazał się być dobrym wilkiem. Najpierw opowiedział dzieciom o lesie, który jest jego domem, a potem zapytał, jakie drzewa znają, jakie zwierzęta żyją w lesie, jakie są dary lasu. Dzieci podnosiły rączki i chętnie odpowiadały na te pytania.

Sztuka w sposób przystępny pokazała dzieciom złe zachowanie niegrzecznego chłopca, który zaśmiecał las, co w efekcie obróciło się przeciwko niemu. Superbabcie świetnie zagrały swoje role, zwłaszcza rolę Franka czy dobrego wilka. Wszystkie babcie były doskonale przygotowane. Widziałam tę sztukę parę miesięcy temu, kiedy była jeszcze niedopracowana. Dzisiaj z radościąoglądałam moje zdolne koleżanki, które uczyniły ogromne postępy.

Maluchy przeżywały spektakl bardzo emocjonalnie. Były nawet okrzyki radości. Dzieci i babcie na widowni zachwyciły się tym, co zobaczyliśmy na scenie. Serdecznie gratulujemy koleżankom z sekcji teatralnej. Było mądrze, zabawnie, emocjonująco. Polecam to przedstawienie nauczycielom szkół podstawowych i  przedszkoli. Jest to świetnie zrobiony, przystępny i mądry, zabawny i budzący refleksje spektakl.

fot: Agnieszka Sieniawska

Elżbieta Urban
Podlaska Redakcja Seniora