Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprezentował spektakl „Balladyna” na 8. Olimpiadzie Teatralnej w Indiach. Publiczność w Mumbaju nagrodziła białostockich artystów owacjami na stojąco.

 

W czwartkowy wieczór, 5 kwietnia, Teatr Dramatyczny zagrał przedstawienie w Nehru Centre w Mumbaju. Do kasy ustawiła się długa kolejka widzów, którzy chcieli obejrzeć „Balladynę” w reżyserii Katarzyny Deszcz. W trakcie spektaklu publiczność kilkakrotnie nagradzała aktorów brawami, a na koniec owacjami na stojąco.

– Pobyt w Indiach jest jednym z najcudowniejszych doświadczeń. Ogromne wyzwanie, spotkanie z inną kulturą i mentalnością, zupełnie odmienną. Hindusi są bardzo otwartymi ludźmi, kochającymi teatr, czego dowód dali nam poprzez cudowne przyjęcie. Chętnie tutaj wrócę – mówi Monika Zaborska.

Dwa dni wcześniej, 3 kwietnia, aktorzy zagrali w New Delhi. Widzowie zgromadzeni w Kamani Auditorium także przyjęli ciepło artystów z Polski.

– Indyjska publiczność przyjęła nas bardzo serdecznie. Przybyli widzowie oglądali spektakl w ogromnym skupieniu, z ciekawością przypatrując się kolejnym scenom, by w końcu nagrodzić nas gromkimi brawami. Usłyszeliśmy wiele komplementów i zachwytów. W tej egzotycznej scenerii nasza polska, romantyczna historia zinterpretowana przez Katarzynę Deszcz poruszyła wyobraźnię i serca festiwalowej publiczności – mówi Justyna Godlewska-Kruczkowska.

Białostocki zespół otrzymał liczne dowody sympatii, nie tylko od organizatorów, ale również od lokalnych teatromanów.

– Niech za przykład posłuży historia porannej rozmowy z recepcjonistą hotelu Ashok w Delhi, który jako widz spektaklu wyraził swoje najwyższe uznanie dla kunsztu i talentu polskich artystów. Od rana poszukiwał „polskiej księżniczki”, której historia bardzo go wzruszyła aby na jej ręce złożyć gratulacje i podziękowania całej polskiej ekipie „Balladyny” – dodaje aktorka.

Olimpiada Teatralna to międzynarodowy festiwal teatralny, w trakcie którego swoje osiągnięcia prezentują najwybitniejsi twórcy z całego świata. Wydarzenie ma na celu wzmocnienie i przywrócenie znaczenia współczesnego teatru na świecie. Spektakle prezentowane na festiwalu wybierane są przez Komisję Konkursową, w skład której wchodzi grono międzynarodowych selekcjonerów – wybitnych osobistości związanych z teatrem, uczonych oraz krytyków. 

(źródło i foto: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku)

opracowanie: Lija Półjanowska

Podlaska Redakcja Seniora Białystok