Koncerty dla seniorów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku cieszą się dużą popularnością. Odbywają się w ramach zajęć fakultatywnych Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku.

Na scenie – mężczyzna gra na kontrabasie. Kobieta gra na fortepianie. 

Nawiązanie tej współpracy daje dobre efekty. Powiększa się grono melomanów wśród słuchaczy UTW. Nowi studenci, zasilający co roku nasze szeregi przyznają, że rzadko bywali na koncertach w filharmonii lub operze, głównie ze względu na brak czasu lub skromny budżet domowy.

Teraz na emeryturze odrabiają te zaległości, mając możliwość uczestniczenia w bezpłatnych koncertach na Uniwersytecie Muzycznym. Wykonawcami są wykładowcy i studenci uczelni. Przeważa muzyka klasyczna, ale jest również muzyka rozrywkowa, jazz. Małgorzata Bielecka z Biura Koncertowego UMFC dba, aby uczestnicy koncertów poznali różne gatunki muzyki i różnych kompozytorów.

Plakat Koncertu

Dla występujących studentów jest to dobra lekcja oswojenia się ze sceną, widownią, pokonania tremy, a także praktyczne zaliczenia egzaminów semestralnych. Z kolei występy profesorów uczelni są koncertami mistrzów. Słuchamy ich z wielką przyjemnością. Tak więc korzystają na tym obie strony: słuchacze UTW i uczelnia.

Umuzykalnienie seniorów sprawia, że rośnie ich apetyt na częstszy kontakt z muzyką. Ludzie są złaknieni dobrej klasycznej muzyki, a cienki portfel emerycki nie zawsze na to pozwala. Stąd wielka popularność koncertów w Auli Magna Pałacu Branickich, w Galerii Ślendzińskich i innych instytucjach kultury oraz festiwali ze wstępem wolnym. Udział w imprezach biletowanych, umożliwia też „Karta Seniora”. Pokazując ją w kasie, kupimy bilet z 50% zniżką.

Dla kobiet uczestniczenie w koncercie to okazja do wyjścia z domu, spotkania towarzyskiego, ładniejszego ubioru, „podmalowania oka”. Jednym słowem zadbania o siebie i dowartościowania.

24 listopada odbył się kolejny „Koncert dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku”.

W programie mogliśmy posłuchać utworów na kontrabas i fortepian  Adolfa Miseka i Giovanniego Bottesini. Wykonawcami byli Kamil Łomasko – kontrabas i Olga Anikiej – fortepian. W drugiej części koncertu wystąpiły: Marta Wróblewska – sopran i Urszula Iźbicka – fortepian. Wykonały one utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Vincenzo Belliniego i Giacomo Pucciniego. Zachwyciły szczególnie arie z oper wymienionych kompozytorów pięknie zaśpiewane przez Martę Wróblewską. Koncert był prawdziwym balsamem dla duszy na te szare, zimowe dni.
Przed koncertem Małgorzata Bielecka, organizatorka naszych koncertów, przedstawiła program oraz zapoznała z osiągnięciami poszczególnych wykonawców, którzy są jednocześnie wykładowcami naszego Uniwersytetu Muzycznego. Możemy być z nich dumni. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Kalendarz koncertów odbywających się w UMFC, znajdziemy w programach i na stronie internetowej uczelni: https://chopin.edu.pl/bialystok

Słuchacze UTW na widowni 

Na koniec chciałabym podzielić się własną refleksją. Biorąc udział w licznych koncertach i spotkaniach, odbywających się w naszym mieście, poznałam wiele miłych, wrażliwych i pięknych kobiet. Kontaktujemy się ze sobą, wymieniamy informacje o kolejnych koncertach, imprezach w mieście oraz bezpłatnych wejściówkach na niektóre z nich.

Drogie panie, nie krępujcie się, że nie macie z kim pójść na koncert. Spójrzcie na publiczność jakiejkolwiek imprezy, 85% obecnych to kobiety. Nie będziecie same. To my, kobiety, zapełniamy widownię filharmonii, teatru, podczas spotkań w Książnicy Podlaskiej, w Galerii Ślendzińskich i innych instytucjach kultury. Odważcie się, wyjdźcie z domu, a znajdziecie pokrewne dusze, nawiążecie znajomości i przyjaźnie. Zróbcie pierwszy krok, a nie pożałujecie.

Fot:  Maria Beręsewicz

Maria Beręsewicz
Podlaski Senior Białystok