Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na Festiwal „Bardowie Niepodległej”. Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości w sobotę 25 sierpnia o godzinie 16:00 w amfiteatrze przy Odeskiej 1.

 

fot. Jarosław-Korbiński

 

Plenerowy Festiwal „Bardowie Niepodległej” to muzyczna opowieść o losach zwykłych ludzi doświadczonych przez historię: wojnę, uchodźstwo, czystki etniczne. To refleksja o dążeniu do wolności i walki o godność. W międzypokoleniowym wydarzeniu wystąpią artyści znani na polskiej scenie muzycznej m.in. Lubelska Federacja Bardów, Czerwony Tulipan, Kuba Sienkiewicz z zespołem, ale również cenieni wokaliści młodego pokolenia i tegoroczni laureaci festiwalów piosenki artystycznej.

 

Wystąpią:

16:00 Jan Kondrak z zespołem
16:15 Anna Zawadzka przy akompaniamencie Krzysztofa Kulikowskiego
16:30 Gabriela Kundziewicz
16:45 Grupa Album Rodzinny
17:45 Łukasz Jemioła
18:15 Kuba Sienkiewicz z zespołem
19:30 Czerwony Tulipan
20:45 Lubelska Federacja Bardów

fot.-Ministerstwo-Fotografii

 

Prowadzenie: Jan Kondrak i Dariusz Szada-Borzyszkowski.

Festiwal „Bardowie Niepodległej” jest finansowany ze środków pozyskanych przez Wicemarszałka Macieja Żywno i odbywa się z jego osobistej inicjatywy. 

 

 

Zapraszamy!

Jan Kondrak – absolwent polonistyki w UMCS. Autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Tłumacz, publicysta i prozaik. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów. Zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej FAMY.

Zrealizował wiele scenariuszy własnych widowisk estradowych, np. Ogród wiszący-Pieśniarze świata – spektakl nagrodzony na targach estradowych OSET w Rzeszowie. Teatr Młodzieżowy w Ełku wystawił musical jego autorstwa pt. Moje Włosy. Na deskach Teatru Centralnego w Lublinie miała miejsce premiera jego widowiska pt. Pieśń z pieśni, do którego muzykę skomponował Zbigniew Łapiński.

Publikował w Kamenie, Kulturze Niezależnej i Tygodniku Współczesnym, Almanachu Prowincjonalnym, Akcencie, a najwięcej w piśmie Piosenka. Napisał rozdział monumentalnej pracy zbiorowej Jan Paweł II do artystów. Artyści do Jana Pawła II. Osobne rozdziały poświęcono Kondrakowi w książkach o charakterze archiwizacyjno-naukowym, w Scriptores i Świat trzeba przekręcić oraz w „Piosenki prawdziwe” w kulturze PRL.

Wymyślił formułę Festiwalu Kultury Ekologicznej w Józefowie i czternaście razy go przeprowadził. Wyróżniony Złotym Indeksem na czterdziestolecie Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie za – jak to określono – utworzenie księstwa piosenki literackiej w Lublinie. Koncertował w głównie w Polsce. Ale też w Austrii, Irlandii, Francji, Anglii, USA, Bułgarii, na Białorusi i Ukrainie.

Wydał następujące fonogramy solowe: Missa PaganaTango TristèMadamme I i Madamme II (wszystkie z tekstami Edwarda Stachury). A także Kolędy przy gitarze i pozycje z tekstami własnymi: WyzwanieTym – co pod wiatrRomanse ballady, Kto Co, Maratończyk i Wieczna Wieża.

Ma w dorobku poemat pt. Trzynasta Trzydzieści, do którego muzykę stworzył Zbigniew Łapiński. Ten sam kompozytor jest autorem warstwy muzycznej jego musicalu pt. O’Błędny rycerz.

Z Lubelską Federacją Bardów wydał następujące płyty: Na żywo w HadesieMiłość mi wszystko wyjaśniła (do słów Karola Wojtyły), Kolędy ŻagloweLubelska Federacja Bardów Kazimierzowi Grześkowiakowi (z tekstami Kazimierza Grześkowiaka), ImperiumTygielKlechdy LubelskieDycha w Trójce i Stachura-Poematy, Bardziej. Koncert jubileuszowy na piętnastolecie istnienia został wydany przez TVL w podwójnej postaci, DVD i CD. Koncepcyjnie przygotował album opowiadający historię Świdnika i Lubelszczyzny w piosenkach, co zostało nagrane przez LFB z udziałem licznych gości, a wydane jako płyta DVD pt. Wysoki Lot. Wydarzeniom ze stanu wojennego poświęcony jest jego singiel pt. Pieśń Dzwonu Wolności.

Brał udział jako śpiewak i kompozytor w przedstawieniu pt. Album rodzinny teatru Grupa Chwilowa. We współpracy z Teatrem Starym w Lublinie powstało jego solowe przedstawienie pt. Sztukmistrz śpiewa. Grane od 2012 roku. W tym samym teatrze, począwszy od sezonu 2013, śpiewa w spektaklu Wieczorem, opartym na poezji Józefa Czechowicza, do którego muzykę skomponował Włodek Pawlik.

Napisał libretto kantaty jazzrockowej Zakochani w Lublinie na finał obchodów siedemsetlecia Lublina. W Warszawie założył kabaret muzyczno – literacki Dolina Prapremier.
Jego utwory wykonywali: Beata Kozidrak, Urszula, Natalia Przybysz, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Marek Dyjak.

Anna Zawadzka – wokalistka. Słuchaczka drugiego roku Policealnego Studium Wokalno – Aktorskiego „Szkoły talentów” w Białymstoku. Uczestniczka wielu warsztatów i kursów w zakresie doskonalenia warsztatu teatralno-emisyjnego. Laureatka wielu konkursów i festiwali w tym m.in.: I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Poezji śpiewanej im. Jacka Kaczmarskiego, II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, Grand Prix VIII Festiwalu Piosenki Żydowskiej i Izraelskiej „Shalom”. Zdobywczyni nagrody specjalnej za „wyjątkowe wykonanie piosenki musicalowej” podczas 3. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Musicalowej im. Geoge’a Gershwina. Laureatka IX Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus.

 

Ewa-Piątek-Ministerstwo-Fotografii

Kuba Sienkiewicz – piosenkarz, autor, wykonawca estradowy, lider zespołu Elektryczne Gitary, lekarz neurolog; Układa i prezentuje swoje piosenki od roku 1980. Nagrywa muzykę i piosenki do polskich filmów i produkcji telewizyjnych; współpracuje ze stałymi scenami literacko-muzycznymi. Autor własnych utworów oraz muzyki do piosenek z tekstami innych twórców, wykonawca piosenek innych kompozytorów polskich i zagranicznych.

 

 

CZERWONY TULIPAN – powstał w 1985 roku w OLSZTYNIE. To pięć artystycznych indywidualności :

Stefan Brzozowski – kompozytor , wokalista , gitarzysta i „szef” odpowiedzialny za profil artystyczny zespołu ;

Ewa Cichocka – recytatorka , wokalistka , tancerka , aktorka, artystka posiadająca rzadki talent aktorski z dużym wyczuciem komizmu ;

Krystyna Świątecka – wokalistka i flecistka, zamknięta w sobie , oszczędna w środkach , wzruszająca liryzmem , uduchowiona ;

Andrzej Czamara – gitarzysta solowy, stopiony całkowicie z gitarą , którą opanował perfekcyjnie ;

Andrzej Dondalski – gitarzysta basowy z „rockowym rodowodem”.

CZERWONY TULIPAN współpracował z „Kabaretową Sceną Trójki”, należy do „Krainy Łagodności”.

Gra koncerty w całej Polsce . Koncertował w Europie (Francja, Niemcy, Anglia, Belgia, Rosja, Szwecja, Austria, Węgry, Litwa , Ukraina) , USA i w Kanadzie .

Związany z OLSZTYNEM oraz Warmią i Mazurami nie tylko miejscem zamieszkania lecz inicjując koncerty oraz przeglądy i festiwale na terenie Warmii i Mazur .

Wydał 13 płyt CD oraz album DVD (z płytą CD) zatytułowany „OBRAZY i obrazki” – koncert na zamku w OLSZTYNIE .

Wydana w 2016 roku płyta CD zespołu to „PIEŚNI o drodze”.

W końcu 2017 i z początkiem 2018 roku zespół nagrał – w EnejStudio w Olsztynie – nową płytę „Błędne koło”, którą od czerwca tego roku promuje podczas swoich koncertów.

 

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

 

Opracowała Jolanta Falkowska

Podlaska Redakcja Seniora