Pałac w Choroszczy w niedzielę 17 lipca rozbrzmiewał muzyką barokową za sprawą trzeciego już koncertu z cyklu Capella Braniciana. 

W salonie siedzi dwoje muzyków grających na instrumentach. Przed nimi siedzą uczestnicy koncertu.

Z inicjatywy Muzeum Podlaskiego, nawiązującej do czasów świetności artystycznej letniej rezydencji Branickich, wystąpił duet Karolina Koślacz i Paweł Zalewski. Najwięcej emocji i zaciekawienia melomanów wzbudził utwór kończący koncert „Le Tableau de lOpération de la Taille” Marina Maraisa. Ta pięciominutowa kompozycja jest muzyczną relacją z operacji usunięcia kamienia pęcherza moczowego, której doświadczył sam kompozytor. 

Utwór składa się z kilku części, przedstawiających przebieg operacji: drżenie pacjenta na widok stołu operacyjnego, położenie pacjenta na stół, narada lekarzy, przywiązanie rąk jedwabnymi pasami, nacięcie, usunięcie kamienia, płynąca krew, omdlenie operowanego, przełożenie pacjenta na łóżko, rehabilitacja. 

W okresie baroku operacji dokonywano bez znieczulenia, więc fizyczne i emocjonalne doznania kompozytora zawarte zostały zarówno w słowach jak i w zapisie nutowym. W atmosferę tego utworu wprowadzili słuchaczy muzycy, opowiadając historię jego powstania oraz zapowiadając poszczególne jego części. Marin Marais, sześćdziesięcioczteroletni członek nadwornej orkiestry Ludwika XIV, przeszedł tę operację w 1720 roku. Zakończyła się ona sukcesem. Pacjent przeżył.

Po koncercie była okazja do obejrzenia wystawy „Kwiaty baroku”. Składają się na nią obrazy, pokazujące bukiety jako samodzielne martwe natury, jak i stanowiące ozdobne fragmenty obrazów. Jest wśród nich „Madonna z Dzieciątkiem w otoku owoców i kwiatów”, „Alegoria Powonienia” oraz portret królowej Marii Kazimiery w otoczeniu dam dworu.

Na ozdobnym okrągłym stoliku stoi w wazonie bukiet kolorowych kwiatów.
Na ozdobnym okrągłym stoliku stoi w wazonie bukiet kolorowych kwiatów.
Na zielonej ścianie wiszą trzy obrazy w ozdobnych ramach. Po środku kobieta w strojnej sukni z bukiecikiem kwiatów w dłoni. Z lewej i prawej bukiety kolorowych kwiatów w wazonach.
Na zielonej ścianie wiszą trzy obrazy w ozdobnych ramach. Po środku kobieta w strojnej sukni z bukiecikiem kwiatów w dłoni. Z lewej i prawej bukiety kolorowych kwiatów w wazonach.
Na zielonej ścianie wiszą dwa obrazy. Z prawej Madonna z dzieciątkiem w otoczeniu kwiatów i owoców. Z lewej wnętrze domu przybranego bukietami kwiatów.
Na zielonej ścianie wiszą dwa obrazy. Z prawej Madonna z dzieciątkiem w otoczeniu kwiatów i owoców. Z lewej wnętrze domu przybranego bukietami kwiatów.
obraz przedstawiający osiem  kobiet, w pięknych sukniach na tle ogrodu. W rękach trzymają bukieciki kwiatów.
obraz przedstawiający osiem kobiet, w pięknych sukniach na tle ogrodu. W rękach trzymają bukieciki kwiatów.

Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego oraz Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

„W starożytności za pomocą kwiatów oddawano cześć bóstwom, składano hołd władcom oraz wyrażano uznanie zwycięzcom. W średniowieczu niektóre rośliny nabrały nowego znaczenia związanego z religią chrześcijańską. Natomiast w czasach baroku narodził się nowy gatunek malarski – martwa natura, której tematem wiodącym są kwietne bukiety. Przedstawione na płótnach, charakterystyczne dla epoki zasady układania roślin sprawiły, że do dzisiaj we wzornictwie i florystyce takie barokowe kompozycje są bardzo popularne” – czytamy w katalogu wystawy.

Po wysłuchaniu koncertu i obejrzeniu wystawy warto pospacerować alejkami pałacowego parku. Wsłuchać się w szum drzew pamiętających gwarne pikniki organizowane tu przez Jana Klemensa Branickiego i jego żonę Izabelę. Z malowniczego mostku nad kanałem, po którym pływały kiedyś łodzie z gośćmi hetmana, rozciąga się widok na pałac i park.

 Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy przygotowało bogaty program na sezon letni. W lipcu zobaczymy jeszcze Gry i Zabawy Dworskie, spektakl taneczny w wykonaniu zespołu Capella Antiqua Bialostociensis.

Źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Link: http://muzeum.bialystok.pl/muzeum-podlaskie-w-bialymstoku/wydarzenia/

zdjęcia: Maria Beręsewicz

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok