Wycieczka do Choroszczy, inscenizacja przybliżająca epokę Branickiego i efektowny mapping na Pałacu Branickich – w tych wydarzeniach można było wziąć udział w piątek (17.06). Rozpoczął się V Festiwal Barokowe Ogrody Sztuki.

na Pałacu Branickich wyświetlane są kolorowe kwiaty ogrodu

 

Trzydniowy festiwal (17-19.06) organizowany przez Dom Kultury „Śródmieście” tradycyjnie przenosi białostoczan do epoki baroku – złotego okresu w dziejach Białegostoku. W programie znalazł się szereg ciekawych wydarzeń – na wszystkie wstęp jest wolny.

Bukiety kwiatów w Choroszczy

Festiwal rozpoczął wernisaż wystawy „Bukiety baroku” w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy (chętni mieli zagwarantowany bezpłatny przejazd autokarem). W klimat wydarzenia wprowadził występ Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” Domu Kultury „Śródmieście”. W Muzeum zagrał też Zespołu Muzyki Dawnej „Ars Decorum”. 

Chciałbym, by Pałacyk w Choroszczy wyglądał tak codziennie – by wypełniała go muzyka i taniec jak za czasów Branickiego – mówił Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. – Póki co wypełniamy go obrazami i sztuką. 

Wojciech Bokłago, dyrektor Domu Kultury „Śródmieście, dodawał. 

Otwieramy Festiwal Barokowe Ogrody Sztuki. Będziecie Państwo mogli obejrzeć wspaniałe malarstwo. Tematyka wszystkich obrazów krąży wokół baroku. 

 

Na wystawie prezentowane są obrazy pokazujące bukiety zarówno jako samodzielne martwe natury, jak i będące fragmentem większych ujęć. Wśród tych ostatnich do najbardziej efektownych dzieł zaliczyć należy przedstawienie: „Madonny z Dzieciątkiem w otoku owoców i kwiatów”, „Alegorię Powonienia” oraz portret królowej Marii Kazimiery w otoczeniu dam dworu. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego oraz: Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Imieniny u Hetmana i kwiatowy mapping 

trzech mężczyzn w strojach epoki baroku

Wieczorem, w Białymstoku, inscenizacja artystyczna „W muzycznym ogrodzie” przeniosła widzów w czasy baroku, kiedy miastem rządził Jan Klemens Branicki (w postać wcielił się Ryszard Doliński – aktor Białostockiego Teatru Lalek). Na swoje imieniny w ogrodzie Branickich zaprosił Augusta II Sasa, zwanego Mocnym i Radziwiłła (w tych rolach – Adam Zieleniecki i Krzysztof Pilat – również aktorzy BTL). Scenkom rodzajowym towarzyszyła muzyka Antonio Vivaldiego – zabrzmiały utwory z cyklu „Cztery pory roku” (zagrał Zespół Muzyki Dawnej Consort 415). Arie brawurowo wykonała sopranistka Justyna Wieruszewska-Biniek, a tańce dawne przypomniał zespół „Capella Antiqua Bialostociensis”.

Duże wrażenie na widzach zrobił kwiatowy mapping, który towarzyszył widowisku. Łączył się on z wyświetlaną na fasadzie transmisją. Kolorowe kwiaty, geometryczne wzory, a nawet portret Branickiego – m.in takie obrazy można było obejrzeć na Pałacu Branickich. Pogoda dopisała – w ogrodach zebrała się duża grupa osób zainteresowanych wydarzeniem. 

Co jeszcze w programie?

Przed nami kolejne festiwalowe wydarzenia, m.in. wystawa prac uczniów Pracowni Plastycznej Ogniska Plastyczno-Komputerowego DKŚ, wystawa rysunku Barbary Strzymińskiej-Zdanewicz, wykład „Kwiaty baroku: piękno, splendor, pasja” oraz koncerty w Aula Magna z udziałem sopranistek – Olgi Pasiecznik i Sylwii Lubowicz oraz instrumentalistów – Marka Caudle i Władysława Kłosiewicza. Na Pałacyku Gościnnym można też oglądać mapping przygotowany przez Sebastiana Łukaszuka. Festiwal Barokowe Ogrody Sztuki potrwa do niedzieli (19.06).

Szczegółowy program: https://dksrodmiescie.pl/aktualnoscii/barokowe-ogrody-sztuki-2022/ 

Organizator Festiwalu: Dom Kultury „Śródmieście”, partner: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

źródło: Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku

zdjęcia: Tomasz Pienicki

Podlaska Redakcja Seniora Białystok