6 lutego 2019 roku słuchacze kolneńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku poszaleli muzycznie, wokalnie, tanecznie i gastronomicznie w miejscowej restauracji Colnus, a już następnego dnia 7 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej ćwiczyli umysły w klasycznym treningu pamięci.

Amerykański astronauta i polityk John Glenn powiedział, że „zbyt wielu ludzi, kiedy się zestarzeje, sądzi, że musi żyć zgodnie z kalendarzem”. Listopadowa debata oxfordzka w Białymstoku pokazała, że coś w tym jest, skoro zdecydowana większość uczestników podczas końcowego głosowania była tego samego zdania, co autor wspomnianego cytatu. Nie znaczy jednak, że jest to znak rozpoznawczy wszystkich seniorów. Ja w każdym razie nie widzę siebie w roli  dogorywającej istoty ludzkiej. Tak myśli i aktywnie działa liczna grupa kolneńskich „młodziaków”. Fakt, emerytura to czas na odpoczynek i spokój, ale my nie spoczywamy na emeryckich laurach.

Słuchacze kolneńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczestnicy cotygodniowych spotkań w Klubie Seniora oraz seniorzy, którzy okazjonalnie w nich uczestniczą, postanowili karnawałowo poszaleć w miejscowej restauracji Colnus. Spotkała się tu 70-osobowa grupa ludzi hołdujących maksymie: „Tańcz nawet wtedy, gdy nikt nie patrzy, śpiewaj nawet wtedy, gdy nikt nie słucha. Kochaj tak, jakbyś nigdy nie był zraniony, żyj tak, jakby Niebo było na Ziemi”. Sześć fantastycznych godzin było okazją do zawarcia bliższych kontaktów, których brakuje w trakcie leniwie, a czasem zbyt szybko, upływającego czasu. Prezentuję tylko jedno zdjęcie z tego szalonego wieczoru, bo być może nie każdy życzy sobie takiej publicznej pamiątki.

Szaleństwa szaleństwami, ale następnego dnia trzeba było popracować intelektualnie. Obawialiśmy się, czy nasze umysły wypoczną po karnawałowych przeżyciach. Jednak nie zawiedliśmy Miejskiej Biblioteki Publicznej. Przecież cały czas staramy się utrzymać swoje umysły w pełnej sprawności. Mózg jest plastyczny i posiada dużą zdolność regeneracji. Należy tylko zaserwować mu odpowiednią dawkę ruchu, wypoczynku, snu oraz zdrowego odżywiania. Było to już kolejne spotkanie biblioteczne, mające na celu uzmysłowienie nam, jak ważne jest systematyczne, a najlepiej codzienne ćwiczenie umysłu. Godzinna zabawa wymagała  skupienia i minęła błyskawicznie.

Oba te wydarzenia były i przyjemne, i pożyteczne. KOCHANI LUDZIE MŁODZI OD WIELU LAT pamiętajcie, co powiedział Benjamin Franklin ”Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu”.

fot: Eugeniusz Regliński

Eugeniusz Regliński
Podlaska Redakcja Seniora Kolno