Marszałek Województwa Podlaskiego – dr Artur Kosicki, Fundacja Beksiński we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku oraz Podlaskim Instytutem Kultury w Białymstoku zapraszają na wystawę Beksiński Multimedia Exhibition.

Będzie to multimedialna podróż przez twórczość mistrza oraz ekscytujące połączenie obrazu i dźwięku. Wystawa będzie czynna od 25 marca (od godz. 14:00) do 25 kwietnia 2022 roku w Spodkach Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku przy ul. św. Rocha 14.
Plakat-Beksinski-Multimedia-Exhibition

Beksiński Multimedia Exhibition to wystawa multimedialna składająca się z pokazu przekroju twórczości Beksińskiego prezentowanego na wielkoformatowych ekranach. Pokaz połączony z muzyką i narracją, a także archiwalnymi wypowiedziami artysty. W 30-to minutowym widowisku multimedialnym, prezentowana jest wybrana twórczość mistrza z dziedziny fotografii i malarstwa. W tle pokazana została postać artysty wypowiadającego się na temat: sztuki, filozofii, podejścia do twórczości. Wystawę uzupełnia ekspozycja: fotografii, fotomontaży oraz grafik komputerowych.

Zdzisław Beksiński jako jeden z najwybitniejszych Polskich malarzy współczesnych zasługuje jako pierwszy na zaprezentowanie swojej twórczości w sposób nowoczesny i nowatorski. Tworząc ten projekt Fundacja Beksiński kontynuuje niejako myśl twórczą samego Beksińskiego, dla którego wykorzystywanie nowych technologii na potrzeby sztuki było rzeczą naturalną.
Integralną częścią wystawy jest również strefa Virtual Reality, gdzie za pomocą okularów VR widz może wejść „do środka obrazów” Beksińskiego i znaleźć się wewnątrz świata namalowanego przez mistrza. Kolejną atrakcją wystawy są obrazy w 3D (stereoskopia). Dzieła artysty można będzie zobaczyć zakładając odpowiednie okulary. Całość składa się na niezwykle ciekawą i ekscytującą wystawę, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom odbiorców sztuki poprzez pobudzenie wielu zmysłów.

Szczegółowe informacje dotyczące wstępu na wystawę i biletów dostępne są na stronie: https://pikpodlaskie.pl/event/beksinski-multimedia-exhibition-wystawa/

Źródło: Podlaski Instytut Kultury

Zredagowała: Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok