“Bezpieczny i aktywny senior – działania na rzecz seniorów w województwie podlaskim” – to tytuł konferencji zorganizowanej przez Podlaski Urząd Wojewódzki 28 czerwca 2017 roku.
Z inicjatywy Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego spotkali się przedstawiciele gminnych rad seniorów, dziennych domów seniorów, organizacji pozarządowych, Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów oraz jednostek samorządu terytorialnego, aby usłyszeć o działaniach na rzecz aktywizacji i bezpieczeństwa seniorów w naszym województwie.

Do przedstawienia działań na rzecz osób starszych zaproszono przedstawicieli Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, TVP Oddziału w Białymstoku, Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Białostockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski rozpoczynając swoim wystąpieniem konferencję, powiedział m.in.
- Aby zapewnić pomoc seniorom, która powinna być wielopłaszczyznowa: zdrowotna, opiekuńcza i aktywizacyjna, w 2016 roku powstał w PUW zespół d/s monitorowania jakości życia osób starszych w naszym województwie.
Elżbieta Bojanowska – podsekretarz stanu w MRPiPS – mówiła o wieloletnim programie ministerialnym “Polityka Społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo. Solidarność. Uczestnictwo”. Wyznacza on kierunki polityki senioralnej w Polsce do 2030 roku. To też m.in. “Program Wieloletni Senior+ na lata 2015 – 2020”w ramach którego powstaje w Polsce sieć Dziennych Domów i Klubów Senior+. Wieloletni program “ Aktywizacja Społeczna Osób Starszych na lata 2015 – 2020”(ASOS) wspiera aktywizację społeczną seniorów. Od grudnia 2016 roku MRPiPS wraz z ZUS, TVP, Pocztą Polską i Komendą Główną Policji realizuje kampanię informacyjną “Aktywny i Bezpieczny Senior”

Katarzyna Gromadzka z KW przedstawiła działania podlaskiej policji w tym zakresie. Są to sympozja na temat bezpieczeństwa seniorów w województwie podlaskim oraz spotkania z podlaskimi seniorami. Intencją tych spotkań jest pogłębienie wiedzy seniorów o zagrożeniach i zwiększenia dostępu do informacji o możliwościach uzyskania porady w trudnych sytuacjach życiowych. Spot wyemitowany przez TVP Białystok “Ja pamiętam..A TY” z udziałem aktora Pawła Małaszyńskiego miał zwrócić uwagę na potrzebę otoczenia opieką osób starszych.
Grzegorz Kazberuk – sekretarz TVP Oddziału w Białymstoku przypomniał o wyemitowaniu dwóch cykli programów dotyczących podlaskich seniorów, z których ostatni “Młodzi duchem” wzbudził wielkie zainteresowanie. Intencją realizatorów było pokazanie pozytywnej strony bycia seniorem w którym drzemią pokłady doświadczeń i mądrości życiowych, talentów i pasji, które warto rozwijać i pokazywać innym.
- Telewizja Białystok takie programy będzie nadal realizować – powiedział na zakończenie swego wystąpienia.
Iwona Halicka z Podlaskiego Oddziału ZUS mówiła o szkoleniach seniorów z zakresu obsługi komputera, aby przekonać ich o ułatwieniach w obsłudze konta bankowego czy opłatach przez internet.
Ostatnia z prelegentek – Maria Szulga – prezes UTW w Białymstoku przedstawiła ofertę skierowaną do osób starszych. Wykłady i zajęcia fakultatywne dają możliwość rozwoju osobistego seniorów. Swoje pasje zainteresowania i hobby mogą rozwijać poprzez uczestnictwo w sekcjach i zespołach zainteresowań. W UTW działają też lektoraty języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego i esperanto. Jak widać seniorzy mają w czym wybierać.
Realizacja wieloletnich programów polityki senioralnej w Polsce systematycznie podnosi jakość życia seniorów, aby mieli zapewnione bezpieczeństwo i jak najdłużej pozostawali samodzielni i aktywni.
Krystyna Cylwik
Podlaska Redakcja Seniora Białystok