„Bezpieczny senior”- pod takim hasłem odbyło się w Klubie Seniora w Łomży spotkanie edukacyjne. O potrzebie i warunkach bezpieczeństwa mówiły funkcjonariuszki policji z Wydziału Ruchu Drogowego.

foto:podlaska.policja.gov.pl

Pierwszym zagrożeniem, które zostało omówione to oszustwa. Najbardziej znane to metoda „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika pomocy społecznej” oraz wizyty osób narodowości romskiej i ubogich proszących o pomoc. Panie policjantki uczulały nas, że trzeba być bardzo czujnym, sprawdzić dokładnie przekazywane wiadomości i nie wpuszczać do mieszkania nieznajomych. Zasadność odwiedzin policjantów i urzędników państwowych można sprawdzić telefonicznie dzwoniąc na numer telefonu 997 lub do Ośrodka Pomocy Społecznej.

Kolejnym zagrożeniem zdrowia i życia to napady na osoby starsze w celu kradzieży torebek lub innych cennych rzeczy. Przestrzegały przed unikaniem samotnych spacerów w miejscach mało uczęszczanych w godzinach wieczornych i ochronie kart bankomatowych. A jeśli zachodzi taka potrzeba to lepiej wezwać taksówkę nie wracać pieszo samotnie. Szeroko też zostało omówione bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Osoby poruszające się pieszo są priorytetem w działaniach prewencyjnych policji.

Ważną rzeczą jest zachowanie ostrożności na przejściach dla pieszych tych bez sygnalizacji świetlnej. W tych miejscach trzeba zachować szczególną ostrożność i rozsądek. Pieszy powinien być widoczny również na przejściach a szczególnie o zmroku, dlatego też ważnym elementem są odblaski, bez których nie można się poruszać na drogach lokalnych. Szczególną ostrożność należy zachować w okresie zimowym, kiedy warunki atmosferyczne są niekorzystne a nasze ubrania wierzchnie mają kaptury i są na naszych głowach. Tak ubrani jesteśmy trudno widoczni a my mamy ograniczone możliwości dokładnego rozglądnięcia się na przejściu. Każdy senior otrzymał element odblaskowy z nadzieją, że będzie wykorzystany dla lepszej widoczności i poprawy własnego bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo seniorów można wzmocnić, poprzez zdobywanie wiedzy i słuchanie porad policjantów.

 

                                        Krzysztof Jankowski
Podlaska Redakcja Seniora Łomża