Z myślą o bezpieczeństwie osób starszych Straż Miejska w Białymstoku przygotowała cykl zajęć pn.: „Bezpieczny senior”. Zajęcia prowadzone są w formie pogadanki i prezentacji multimedialnej.

pęk metalowych kluczy, fot. pixabay.com

1. „Monter, wnuczek, policjant i inni – sposoby oszustw na osobach starszych”Podczas spotkań strażnicy omawiają metody stosowane przez oszustów podających się za członków dalekiej rodziny, urzędników czy funkcjonariuszy służb mundurowych. Seniorzy dowiedzą się w jaki sposób powinni się zachować, gdy takie osoby zwrócą się do nich o przekazanie pieniędzy.
2. „Sprzedać za wszelką cenę”
Podczas spotkań omawiane są metody stosowane przez sprzedawców podczas różnego rodzaju pokazów połączonych ze sprzedażą, czy podpisywaniem umów na świadczenie usług. Strażnicy podpowiadają w jaki sposób unikać zagrożeń, nie dać się oszukać, być czujnym i pamiętać o ograniczonym zaufaniu.
3. „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”
Funkcjonariusze omawiają zasady bezpieczeństwa seniorów w ruchu drogowym jako pieszych, rowerzystów, kierowców.
4. „Bezpieczne spotkanie”
Strażnicy uświadamiają dorosłym na jakie zagrożenia mogą być narażeni ze strony psów, jak uniknąć takich zagrożeń, jak postępować z psem, aby spotkanie było bezpieczne.
5. „I pomoc przedmedyczna”
Funkcjonariusze zapoznają seniorów z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy. Seniorzy dowiedzą się jak oceniać zagrożenie oraz kiedy i jak wezwać pomoc, jak sprawdzić oddech, jak ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bocznej ustalonej i co najważniejsze jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Po części teoretycznej seniorzy mogą aktywnie uczestniczyć w części praktycznej z wykorzystaniem fantoma.

Wszystkich seniorów i organizacje senioralne zainteresowane ofertą programową, zapraszamy do kontaktu. Marta Rybnik Tel. 600 800 986

Zajęcia są bezpłatne.

Referat ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej
Straży Miejskiej w Białymstoku