Studenci Sokólskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku postanowili zorganizować „białą niedzielę”, ale trochę inaczej niż zapamiętaną z dawnych lat.

Miałaby to być konsultacja lekarzy specjalistów z Grodna nie na wsi a w Sokółce. Pomysł się spodobał, a do realizacji to już tylko jeden krok. Ustalono termin na 22 kwietnia, gabinety w Przychodni Lekarskiej na ul. Piłsudskiego zostały udostępnione, firma „Beta” zajęła się sprowadzeniem lekarzy specjalistów z Grodna i zaczęły się zapisy.

W piękny niedzielny poranek z Instytutu Grodzieńskiego przyjechało sześciu lekarzy o specjalnościach: okulista, internista, kardiolog, otolaryngolog, endokrynolog i urolog.

Największym powodzeniem cieszyła się okulistka, która oprócz osób zapisanych w planowej kolejce, skonsultowała też tych najwytrwalszych, którzy czekali od samego rana z nadzieją, że może jednak…

Trochę mniej chętnych zapisało się do innych specjalistów, ale miały pewnie na to wpływ wątpliwości w jaki sposób bez specjalistycznego sprzętu i bez znajomości języka rosyjskiego, można uzyskać miarodajne informacje. Ale okazało się, że bariera językowa nie sprawiała żadnego kłopotu, a wiedza lekarska wystarczyła, żeby usatysfakcjonować naszych pacjentów.

Zadowolone były obie strony. Goście zaproszeni zostali do Bohonik na tatarski obiad, a przy okazji mogli zwiedzić Pomnik Historii-Meczet. Otrzymali drobne upominki związane z naszym regionem, a ponieważ bardzo im się wszystko podobało, stwierdzili, że chętnie nawiążą z nami współpracę.

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka