Przed nami kolejna odsłona bożonarodzeniowych warsztatów dla całych rodzin „Święta tuż, tuż…”. Zapraszamy do skansenu, do chałupy z Pieczysk w niedzielę 18 grudnia o godz. 12.00. Tym razem pokażemy jak dawniej wypiekano opłatki i jak z tych opłatków robiono ozdoby na choinkę.

opłatek

Dawniej na wsi opłatki przynosił do domu ksiądz albo organista. Wypiekano je nad ogniem, w żelaznych szczypcach. Mamy w skansenie takie szczypce. Mamy też w chałupie z Pieczysk piec, nad którego paleniskiem można z powodzeniem wypiekać opłatki i podczas „Rodzinnej niedzieli w skansenie” 18 grudnia pokażemy, jak taki tradycyjny wypiek wygląda.

Dzielenie się opłatkiem w wigilię Bożego Narodzenia to zwyczaj znany w Polsce od trzech wieków, jeden z tych, które przetrwały i wciąż są kultywowane. Nieco inaczej stało się z innym zastosowaniem opłatków, o którym dziś mało kto już pamięta. Dawniej robiono z nich tak zwane światy. To najstarsza polska ozdoba choinkowa, nieznana nigdzie indziej na świecie, z wyciętych  fragmentów opłatka połączonych w przestrzenne kompozycje. Często były to misterne konstrukcje w kształcie gwiazdy, rozety, a najczęściej kuli – symbolu świata, którego narodzony w Betlejem Chrystus został królem. Przygotowanie światów, ze względu na kruchość materiału, wymagało skupienia i cierpliwości. Zawieszano je na choinkach i na belkach pod sufitem. Zwyczaj ten trafił pod strzechę z miast i rozpowszechnił się w XIX wieku. 

Na Rodzinną niedzielę w skansenie można się zapisać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 (nr tel.: 509 336 816, e-mail: edukacja@pmkl.pl).

źródło i fot. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok