W dniach 09-10 października 2021 r. 24 osobowa grupa białostockich seniorów – uczestników projektu Dla Zdrowej i Lepszej Starości zorganizowanego przez Fundację Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa, wraz ze swoją mentorką Elizą gościła w Ośrodku Szkolenia Poligonowego GROM Group. Ośrodek zlokalizowany jest na terenie byłego poligonu wojskowego w malowniczych lasach Czerwonego Boru.

W ramach projektu Dla Zdrowej i Lepszej Starości seniorzy wzięli udział w Weekendowym Treningu Bezpieczeństwa. Trening bezpieczeństwa osobistego seniora obejmował zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej i trening aktywności fizycznej seniora. Szkolenie prowadzili eksperci od bezpieczeństwa – komandosi, byli operatorzy jednostki specjalnej GROM.

Czerwony Bór – Uczestnicy szkolenia prezentują Dyplomy ukończenia Weekendowego Treningu Bezpieczeństwa

Po dotarciu na miejsce zostaliśmy rozlokowani w pokojach. Następnie opiekun naszej grupy ze strony GROM Group zaznajomił nas z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM Group. Od tego czasu obowiązywał nas ścisły regulamin wojskowy. Nareszcie mogliśmy zacząć zwiedzać bazę szkoleniową ośrodka. Teren poligonu był w naszym władaniu. Myślę, że atmosfera wojskowa udzieliła się każdemu uczestnikowi projektu. Największe zainteresowanie wzbudziły w nas namioty całoroczne, tor przeszkód, wieża wspinaczkowa, strzelnica, wiszący most i łódka, nazwana Statkiem miłości.

W Alei Poległych chwilą ciszy uczciliśmy poległych żołnierzy GROM, którzy zginęli w czasie pełnienia misji i operacji wojskowych.

Uczestniczenie w Weekendowym Treningu Bezpieczeństwa nie tylko pogłębiło naszą wiedzę w zakresie bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy. Poznaliśmy również zasady aktywnego spędzania czasu, adekwatnego do wieku 65+ .

Myślę, że bardzo ważnym aspektem tego weekendowego „wypadu za miasto” była również integracja uczestników projektu Dla Zdrowej i Lepszej Starości. Do czasu wyjazdu większość z nas znała się tylko z widzenia. Wspólny, dwudniowy pobyt w Ośrodku Szkolenia Poligonowego GROM Group w Czerwonym Borze pozwolił nam nawiązać nowe znajomości, bliżej się poznać , a nawet być może, zapoczątkował nowe przyjaźnie. Pobyt na świeżym powietrzu, w malowniczym, mieniącym się kolorami jesieni lesie przypomniał nam nasze beztroskie, młodzieńcze lata. Zapomnieliśmy o swoim wieku, kłopotach, chorobach i innych dolegliwościach. Z satysfakcją i rozwagą zaliczaliśmy przeszkody na torze przeszkód ( te, dozwolone dla starszej młodzieży 65+ ). Dużą frajdę sprawiło nam pływanie Statkiem miłości po stawie znajdującym się na terenie ośrodka. Podobnie było z pokonaniem mostu wiszącego nad stawem. Pieczenie kiełbasek przy ognisku też było inne niż na działce. Niepowtarzalna, przyjazna atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom tej wyjątkowej imprezy. Punkt kulminacyjny nastąpił w momencie, kiedy jedna z uczestniczek tego niezapomnianego wydarzenia, Basia, zaczęła grać na akordeonie. Przypomnieliśmy sobie znane z młodzieńczych lat piosenki harcerskie, biesiadne i ludowe. Mieliśmy okazję nie tylko do wspólnego śpiewania. Wróciły wspomnienia z minionych lat. Jak to dobrze, że mamy pozytywne wspomnienia i każda okazja do ich przywołania budzi w nas pozytywne emocje. Ta była wyjątkowa. Przypomniała nam nasze niezmącone niczym lata młodzieńcze. Wróciły wspomnienia związane z wyjazdami na obozy harcerskie, kolonie letnie, pierwszą miłością…

Z niechęcią wracaliśmy na kolację. Byliśmy jednak na terenie ośrodka szkolenia poligonowego i obowiązywał nas wewnętrzny regulamin.

W hotelu czekała na nas kolejna niespodzianka. Po wystawnej, smacznej kolacji odbyła się dyskoteka. Bawiliśmy się wyśmienicie. Bóle kolan i kręgosłupów poszły w zapomnienie. Każdy pląsał jak potrafił. Były tańce ludowe, towarzyskie, dyskotekowe, a nawet próba odtworzenia tańca korowodowego – poloneza. 

Z żalem opuszczaliśmy poligonowy ośrodek szkoleniowy. Nie stanowił dla nas problemu niedobór zasięgu sieci telefonicznej. Dwudniowy brak kontaktu ze światem pozostawionym poza ogrodzeniem terenu poligonu nie był najważniejszy. Większe znaczenie mają dla nas zawarte przyjaźnie, niecodzienne przeżycia, zdobyta wiedza i zdjęcia, które pomogą nam zapamiętać niezwykłe chwile, które mogliśmy wspólnie przeżyć.

Powrót do domu minął bardzo szybko. Śpiew i uśmiech nie schodziły nam z ust przez całą drogę.
Podsumowaniem warsztatów mogą być pełne zachwytu lub zadumy, czy też uznania słowa uczestniczek szkolenia:

 „Nie pływałam łódką od 50 lat !”.
„Piosenkę tę śpiewałam ostatni raz jak zdawałam maturę”.
„Nie wiedziałam, że jak się stoi w korku, koła samochodu należy skręcić w stronę pobocza”.

Dziękuję organizatorom projektu Dla Zdrowej i Lepszej Starości za oryginalny i ciekawy sposób realizacji weekendowego modułu programu.

Zdjęcia są własnością FCIS

Aby obejrzeć zdjęcia, kliknij w poniższe zdjęcie:

1/7
Czerwony Bór_grupa uczestników na moście wiszącym nad stawem
Czerwony Bór_grupa uczestników na moście wiszącym nad stawem
Czerwony Bór - zdjęcie całej grupy
Czerwony Bór - zdjęcie całej grupy
Czerwony Bór - uczestnicy wycieczki ćwiczą
Czerwony Bór - uczestnicy wycieczki ćwiczą
Czerwonu Bór - seniorzy poznają warunki życia poligonowego
Czerwonu Bór - seniorzy poznają warunki życia poligonowego
Czerwony Bór_rejs statkiem Miłości w towarzystwie komandora Piotra
Czerwony Bór_rejs statkiem Miłości w towarzystwie komandora Piotra
Czerwony Bór - Uczestnicy szkolenia prezentują Dyplomy ukończenia Weekendowego Treningu Bezpieczeństwa
Czerwony Bór - Uczestnicy szkolenia prezentują Dyplomy ukończenia Weekendowego Treningu Bezpieczeństwa
Czerwony Bór_- biesiadne pieśni przy wtórze akordeonu
Czerwony Bór_- biesiadne pieśni przy wtórze akordeonu

Anna Anchimowicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok