Zapraszamy na spotkanie seniorów z działaczami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego (MSK) Białystok  Zmiany klimatu, które zachodzą na naszej planecie są poważnym zagrożeniem dla ludzkości.

Jakie są skutki kryzysu klimatycznego?

Coroczne rekordowe temperatury, susze,  fale upałów przerywane nagłymi i krótkimi ulewami doprowadzają do podtopień i powodzi. To są skutki kryzysu klimatycznego, z którymi już teraz zmagamy się w Białymstoku.

Kto podejmuje działania związane z przyszłością naszej planety?

Właśnie dlatego chcemy już teraz podejmować działania pomagające w uporaniu się z tym problemem. Jesteśmy białostocką młodzieżą, której nie są obojętne losy naszej planety i która chce zadbać o naszą przyszłość. Nazywamy się Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym, jednak najczęściej można spotkać się z nazwą skrótową MSK Białystok.

Na czym polega praca Młodzieżowego Strajku Klimatycznego (MSK) Białystok?

Aktywiści klimatyczni z banerami podczas pikiety wyborczej „Klimat ponad podziałami”

Na co dzień organizujemy spotkania edukacyjne, strajki, które zwracają uwagę na bierność klimatyczną polityków, jak też rozmowy z przedstawicielami rządu i samorządu.

Staramy się również szerzyć wiedzę o klimacie w mediach. Wszystkie te ruchy mają za zadanie uświadomić społeczeństwu, jak istotne znaczenie mają zmiany systemowe, które pomogą ocalić przyszłość naszą jak i następnych pokoleń.

 

 

Co jest głównym celem działalności MSK Białystok?

Zwracamy się do Państwa, ponieważ dobro naszej planety jest naszym wspólnym zmartwieniem, a kryzys klimatyczny jest sprawą, której nikt nie może bagatelizować. Chcemy, aby walka o przyszłość była prowadzona nie tylko przez młodzież, ale też  razem z osobami starszymi od nas.

Bardzo istotną dla nas kwestią jest edukacja klimatyczna. Niestety w naszym kraju nie ma do niej bezpośredniego dostępu, a zmiany klimatu także nie są tematem nagłaśnianym w mediach. W wielu przypadkach problem ten nie jest traktowany z wystarczającą powagą. Chcielibyśmy rozpocząć działania międzypokoleniowe oraz przedstawić seniorkom i seniorom czym jest katastrofa klimatyczna i dlaczego w walkę z katastrofą klimatyczną jest zaangażowanych tak wielu młodych ludzi.

Spotkania na żywo

Na spotkaniu chcielibyśmy porozmawiać o podstawowych kwestiach dotyczących klimatu, opowiedzieć o tym, jak szybko zmienia się on na przestrzeni ostatnich lat i jakie możemy zauważyć tego skutki, a także przedstawić prognozy na przyszłość. Opowiemy również jak możemy przyczynić się do zmniejszenia naszego negatywnego wpływu na środowisko.

Spotkanie planowane jest na przełomie lipca i sierpnia 2021 r.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani naszymi działaniami zapraszamy na facebooka, gdzie znajdziecie nas pod nazwą; Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Białystok.

Wszelkie pytania i zgłoszenia chęci wzięcia udziału w planowanym spotkaniu prosimy kierować pod adres: mskbialystok@gmail.com.

Mamy nadzieję, że temat zostanie  Państwu bardziej przybliżony i tak jak dla nas przestanie być obojętny. Dbajmy o nasz jedyny dom, nauczmy się żyć wraz z naszą planetą, a nie ponad nią.

Aktywiści i Aktywistki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Białymstoku

Lidia Romańczuk, Emilia Sienkiewicz oraz Ewelina Żukowska

 

Protestujący podczas „Protestu Tysiąca Miast”, największego w historii Strajku Klimatycznego, hasło na jednym z banerów brzmi „Nie myślimy o nauce, gdy ratować trzeba świat”

Zredagowała: Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora