Cele i narzędzia pracy Białostockiej Rady Seniorów – to tytuł szkolenia i warsztatów podczas pierwszego w 2022 roku posiedzenia rady.

19 stycznia 2022 roku w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3,  po raz drugi zebrała się Białostocka Rada Seniorów, aby oprócz spraw bieżących ustalić cele i narzędzia pracy na całą kadencję nowo wybranej rady. Warsztaty w tym zakresie poprowadziła doświadczona trenerka Agnieszka Otapowicz.

trenerka prowadząca warsztaty na tle dwóch flipchartów

Przypomniała, że rolę rad seniorów określa art. 5 c ustawy o samorządzie. Rada seniorów ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny. Rolą gminy jest sprzyjanie solidarności międzypokoleniowej i tworzenie warunków do pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych w społeczności lokalnej.

Kadencja Białostockiej Rady Seniorów trwa 3 lata od wydania zarządzenia przez Prezydenta Miasta w sprawie ustalenia składu osobowego rady. BRS może powoływać w miarę potrzeby wśród swoich członków grupy robocze do pracy nad konkretnym zagadnieniem. Z inicjatywy i na zaproszenie przewodniczącej RS mogą wziąć udział w zebraniu  zaproszeni goście, przedstawiciele Prezydenta i mediów. Na styczniowym posiedzeniu rady były to Jolanta Wołągiewicz, ekspert z Ośrodka Wspierania Podlaskich Rad Seniorów, Izabela Niewiarowska, wicedyrektor Centrum Aktywności Społecznej, oraz Katarzyna Korzeniecka, opiekunka rady z ramienia CAS.

Co rada chciałaby osiągnąć przez trzy lata swojej kadencji, aby była ona efektywna a nie tylko ,,na papierze”?  Uczestnicy w grupach lub indywidualnie  w czasie trwania warsztatów prowadzonych przez Agnieszkę Otapowicz wypracowywali wizję, która brzmi tak: „Chcemy, aby w czasie kadencji, czyli w okresie 3 lat, BRS stała się ciałem dialogu społecznego, którego opinia jest brana pod uwagę przez różne podmioty takie jak: samorząd, instytucje, mieszkańców i organizacje pozarządowe”.

Następnie pracowano nad celami BRS i rozpoczęto pracę nad działaniami, które pomogą w ich realizacji.

praca w grupach – _notowanie na kartkach flichart

Ustalono, że  każdy dokument (program, uchwała, zarządzenie)  dotyczący życia seniorów w Białymstoku powinien być konsultowany przez BRS. Swoim działaniem przekonać miejskich urzędników, że rada seniorów jest partnerem w tworzeniu polityki senioralnej w naszym mieście. Należy zadbać o sposób informowania seniorów o wydarzeniach w mieście dot. ludzi starszych jak również bazę telefonów i miejsc przydatnych w życiu seniora.  Zainstalowanie w ciągach komunikacyjnych ,,ułatwiaczy” w postaci bezpłatnych toalet i ławek tzw. „przysiadaków”. Warto też zadbać o wolontariat seniorów i ich aktywizację. Włączyć radę seniorów w tworzeniu dokumentów i aktów prawnych w ramach określonych przepisów, aby były współtworzone, a nie tylko konsultowane. Białostocka Rada Seniorów chce korzystać z doświadczeń i dobrych praktyk innych rad seniorów, czemu służyłyby wizyty studyjne. Nowa rada chciałaby też dowiedzieć,  jakie działania w czasie swojej  kadencji podejmowała poprzednia Rada Seniorów w Białymstoku i jakie założenia udało jej się zrealizować.

Systematyczne spotkania Białostockiej Rady Seniorów (następne już w lutym), szkolenia i zdobywanie doświadczeń to klucz do efektywnego wykorzystania kadencji i włączenie się doświadczonych osób do realizowania polityki senioralnej w Białymstoku. Dużym wsparciem w swoich działaniach, nie tylko dla Białostockiej Rady Seniorów, ale również rad seniorów  działających na terenie naszego województwa jest Ośrodek Wspierania Podlaskich Rad Seniorów, który był organizatorem szkolenia i warsztatów Białostockiej Rady Seniorów. 

Zdjęcia: Krystyna Cylwik

                                                                                           

Krystyna Cylwik
Podlaska Redakcja Seniora Białystok