Teatr lalek dla dorosłych to nie tylko teatr wielkich scenografów, reżyserów, kompozytorów czy znakomitych aktorów lalkarzy. Zanim aktor spotka się z widzem, mijają miesiące czasochłonnych przygotowań. Podobnie jest z festiwalami. Nim przed publicznością zaprezentują się międzynarodowe grupy teatralne, sztab pracowników teatru jest zaangażowany w jego obsługę, począwszy od momentu planowania, po jego realizację.

Od Kulis  to kolejna pozycja książkowa Białostockiego Teatru Lalek, wydana w ramach serii Nasz BTL. W książce wydanej w formie foto albumu, opowiedziano jak wyglądała praca osób zaangażowanych w tworzenie 2. edycji Festiwalu Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek”. To niejako hołd dla wszystkich osób zaangażowanych w tworzenie i promocję współczesnego teatru lalkowego.

W ciągu 9 festiwalowych dni, fotograf Bartek Warzecha wykonał (według autorskiej koncepcji) tysiące czarno-białych zdjęć pokazujących jak wygląda praca nad festiwalem „od kulis”. Ostatecznie w publikacji znalazły się 62 zdjęcia według wyboru Marka Szczepańskiego. Książka zawiera także krótki tekst Marty Guśniowskiej w formie 3 aktowego dramatu, który wykorzystując prawdziwe zdarzenia i dialogi w zabawny sposób opowiada fikcyjną historię dziejącą się za kulisami teatru. Oprawę graficzną publikacji przygotowała Giedrė Brazytė.

Wydawnictwo Nasz BTL. Od kulis zostało wydane w nakładzie 500 egz. Jest to publikacja dwujęzyczna – napisana w języku polskim i angielskim. Na realizację książki pozyskano środki z Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Publikację będzie można otrzymać bezpłatnie biorąc udział w konkursach ogłoszonych na profilu BTL na Facebooku: www.facebook.com/TeatrBTL.

Druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych METAMORFOZY LALEK odbyła się w dniach 16 – 24 czerwca 2017 r. w Białymstoku. Ideą Festiwalu jest przełamanie stereotypów dotyczących postrzegania teatru lalkowego jako teatru dla dzieci. Podczas imprezy zaprezentowano najbardziej wartościowe zjawiska, oryginalne środki ekspresji artystycznej oraz trendy we współczesnym teatrze lalkowym dla dorosłych. METAMORFOZY LALEK to jedyny w Białymstoku – teatralnej stolicy północno-wschodniej Polski – festiwal teatralny o zasięgu międzynarodowym, prezentujący profesjonalnych twórców teatru lalek.

Książka, okraszona zdjęciami Bartka Warzechy, pokazuje jak „od kuchni” wyglądała praca osób zaangażowanych w tworzenie 2. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek”

(źródło i foto: Białostocki Teatr Lalek)

opracowanie: Lija Póljanowska

Podlaska Redakcja Seniora Białystok