Do miejsc, których już nie ma albo zmieniły swoje przeznaczenie zabiera nas Wiesław Wróbel, autor najnowszej publikacji popularyzującej historię naszego regionu, pracownik Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku.

Wiesław Wróbel prezentujący książkę

 Praca nad książką trwała kilka miesięcy. Znajduje się w niej ponad sto zdjęć, które zabiorą nas w podróż w przeszłość. Zobaczymy Białystok zarówno sprzed ponad stu lat, jak i ten, który zniknął całkiem niedawno, jak np. hala sportowa przy ul. Jurowieckiej, czy amfiteatr przy Odeskiej, którego miejsce zajęła Opera i Filharmonia Podlaska. Znajdziemy też obecną siedzibę Wydziału Prawa, w której na początku XX wieku mieściło się pierwsze w naszym mieście gimnazjum żeńskie – mówi autor książki.

 

Udostępniły mi je osoby prywatne, jak i instytucje publiczne. Mam tu na myśli przede wszystkim Muzeum Podlaskie w Białymstoku, które jest partnerem wydania. Skorzystałem też ze zdjęć dostępnych w Bibliotece Uniwersyteckiej. 

Każde opisane jest (w języku polskim i angielskim) historią miejsca, które zostało na nim przedstawione – dodaje.

Książka „Białystok, którego nie ma”, została wydana przez Wydawnictwo Księży Młyn jako kontynuacja serii o miejscach, których już nie ma. Przygotowanie publikacji o stolicy Podlasia wydawca zaproponował właśnie Wiesławowi Wróblowi. 

My autora znamy z wielu artykułów, monografii i książek, takich, jak: „Kilińskiego. Historia jednej ulicy”, „Bojary 4. W sercu dzielnicy”, „Dom szlachty. Dzieje domu przy ul. Lipowej 24 w Białymstoku”, „Świętojańska. Historia jednej ulicy” i niedawno „Świętego Rocha. Historia jednej ulicy”.

Najnowszy efekt jego pracy jest już dostępny. Teraz z niecierpliwością czekamy na spotkanie promocyjne, ponieważ autor jest również wspaniałym gawędziarzem.
Może to nastąpi jak większość z nas się zaszczepi?

(Źródło i zdjęcie: Uniwersytet w Białymstoku)

Opracowała: Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białymstoku