Z okazji 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej magazyn Rzeczpospolita wyróżnił samorządy, które dokonały u siebie najbardziej spektakularnych zmian w tym czasie. Wśród laureatów w kategorii „społeczeństwo” znalazł się Białystok, doceniony za utworzenie Muzeum Pamięci Sybiru. To nie pierwszy raz, kiedy Miasto jest nagradzane za realizację tej inwestycji. 

plac przed Muzeum

Podczas uroczystej gali pod hasłem „Samorządy Rzeczypospolitej – 20 lat Polski w UE” wręczonych zostało 25 wyróżnień, w tym aż 15 stanowiły nagrody za „unijne inwestycje 20-lecia”. W kategorii „społeczeństwo” za wybudowanie siedziby Muzeum Pamięci Sybiru nagrodę otrzymało Miasto Białystok. Znalazło się w tym gronie wraz z samorządami Łodzi, Bydgoszczy i województwa wielkopolskiego.

W grudniu 2023 r. Muzeum Pamięci Sybiru zostało docenione przez obradującą w Strasburgu Komisję Kultury Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Białostocka placówka zdobyła prestiżową Nagrodę Muzealną Rady Europy 2024 (EMYA – European Museum of the Year Award). Jest to prestiżowe wyróżnienie dla muzeów europejskich przyznawane przez Europejskie Forum Muzeów (EMF) od 1977 roku. Jej celem jest docenienie najważniejszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym i zachęcenie do wprowadzania innowacji w muzeach.

Muzeum Pamięci Sybiru, samorządowa instytucja kultury miasta Białegostoku, zostało utworzone 1 stycznia 2017 r. Jest poświęcone ludziom, którzy od końca XVI w. aż do połowy XX w. byli zniewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego, jak też tym, którzy podążali tam dobrowolnie. Opowiada historie jeńców, więźniów, zesłańców i deportowanych. Stworzone przez Miasto Białystok muzeum zostało oficjalnie otwarte 17 września 2021 r., w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Placówka prowadzi także działalność naukową.

źródło i foto: www.bialystok.pl

Podlaska Redakcja Seniora Białystok