Sezon przedświąteczny rozpoczął się w Białymstoku 1 grudnia w niedzielne popołudnie, a już wkrótce wspólnie przywitamy Nowy Rok na zabawie sylwestrowej przy ratuszu.

Już po raz siódmy do naszego miasta przyjechał Mikołaj z Laponii, na Rynku Kościuszki rozbłysły miejska choinka i pozostałe dekoracje. Przy Ratuszu otwarto jarmark z karuzelą. Świąteczne atrakcje i niepowtarzalna atmosfera przyciągnęły tłumy białostoczan, zwłaszcza tych najmłodszych.

Na scenie wystąpił zespół „Winnica”, Michał „Cira” Ciruk, chór studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku oraz Big Band Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku. Mikołaj z Laponii i prezydent miasta Tadeusz Truskolaski zapalili lampki na wielkiej choince. Miasto rozświetliły też liczne dekoracje.

Na świątecznym jarmarku białostoczanie mogą kupić upominki i regionalne przysmaki. W tym roku Miasto przygotowało dodatkowe atrakcje – ramkę do robienia zdjęć, bramę z gwiazdą i sanie z reniferami oraz – niewątpliwie największą atrakcję – karuzelę wenecką. Mogą korzystać z niej dzieci, a koszt biletu wynosi 2 zł. Wpływy ze sprzedaży zostaną przeznaczone na hospicjum dla dzieci.

Mikołaj z Rovaniemi przyjeżdża do Białegostoku na zaproszenie konsula honorowego Republiki Finlandii i zarazem prezesa Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, Andrzeja Parafiniuka. Wydarzenie organizowane jest pod nazwą „Przedsiębiorcy dzieciom”. W niedzielę Mikołaj spotkał się także z podopiecznymi Fundacji im. Rodziny Czarneckich, stowarzyszeń „Jasny cel”, „Start”, „Opoka”, z dziećmi ze świetlic socjoterapeutycznych, z innymi małymi pacjentami. Dzięki podlaskim przedsiębiorcom ponad 700 dzieci otrzymało prezenty.

29 grudnia natomiast odbędzie się miejski sylwester w Białymstoku. Wspólnie przywitamy Nowy Rok na zabawie przy Ratuszu. Sylwestrowa zabawa na Rynku Kościuszki rozpocznie się o godzinie 21.30. Jako pierwsza wystąpi Marta Gałuszewska, zwyciężczyni 8. edycji „The Voice of Poland”. O godzinie 22.45 na scenie pojawi się gwiazda wieczoru – Sarsa, piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka muzyczna. W 2015 roku zadebiutowała przebojem „Naucz mnie”, którego teledysk w ciągu miesiąca od ukazania się uzyskał ponad 6 milionów odtworzeń i stał się najczęściej udostępnianym klipem w Polsce.

O północy, zgodnie z tradycją, mieszkańcom naszego miasta życzenia noworoczne złoży prezydent Tadeusz Truskolaski. A po północy będzie można obejrzeć pokaz laserów. Ten element zabawy sylwestrowej został wprowadzony w Białymstoku dwa lata temu. Oprawę muzyczną dalszej części sylwestrowej nocy zapewni DJ Koston. Impreza zakończy się o godz. 1.30.

Życzymy pogodnego oczekiwania na Święta i Nowy Rok.

(źródło i zdjęcia: Urząd Miejski w Białymstoku, bialystok.pl)

Opracowanie:Elżbieta Marek
Podlaska Redakcja Seniora Białystok