Cyceron: „Książka, to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka, to świątynia jego myśli”. Tytuł artykułu to hasło mijającego Tygodnia Bibliotek. Liczna grupa kolneńskich seniorów 12 maja 2022 roku skorzystała z zaproszenia Miejskiej Biblioteki Publicznej w naszym mieście.

Kobieta przemawia do kilkunastu kobiet-siedzących przy stolikach. W tle regały z książkami

Aby człowiek mógł się rozwijać, potrzebne jest miejsce, gdzie spotka kompetentnych pracowników, będzie miał ułatwiony dostęp do wiedzy i edukacji, spotka się ze znajomymi, weźmie udział w spotkaniach autorskich i prelekcjach, skorzysta z nowoczesnych technologii.

Mając na uwadze wszystkie te zalety pani Jola, pracownica biblioteki, postanowiła umilić nam ten dzień. Była nie tylko burza mózgów, ale i momenty autentycznej radości. Jedno z zadań polegało na udzielaniu przez ochotnika szybkich odpowiedzi w ciągu zaledwie 80 sekund. Pytania proste, ale odpowiedzi musiały być kłamliwe. Przykład: smok wawelski zionął ogniem czy wodą. Odpowiedź punktowana – wodą. Trochę wiedzy, a przede wszystkim pełna koncentracja. Nie udało się momentami powstrzymać wybuchów śmiechu. Nie zasmucił mnie fakt, że to panie, a nie panowie, osiągały najlepsze wyniki. Czyżby większe doświadczenie życiowe? Żartuję.

A oto i drugie zadanie dla naszych umysłów:

Cztery osoby siedzą-przy stolikach, dwie panie siedzą zwrócone twarzami do siebie.

Kapitan drużyny losuje wyraz, na niewidocznej dla pozostałych stronie tablicy wypisuje cztery swoje skojarzenia. Po ujawnieniu wylosowanego przez kapitana wyrazu, pozostali członkowie szybko podają swoje skojarzenia. Sprawdzamy na tablicy, czy nasze skojarzenia są identyczne ze skojarzeniami kapitana drużyny.

Godzina przyjemnej i radosnej pracy umysłu szybko minęła. Jeżeli przypomnę niedawną wyprawę do Płocka, to mamy już komplet fantastycznych efektów intelektualnych a także  ruchowych nieustraszonych kolneńskich seniorów. I ja tam byłem, poważnie i żartobliwie czas spędziłem.

Fot. Eugeniusz Regliński

Eugeniusz Regliński
Podlaski Senior Redakcja Kolno