11 sierpnia w ramach Podlasie SlowFest będziemy mogli zobaczyć przedstawienie Bieżenki, którego premiera odbyła się 8 czerwca 2018 roku  w ramach XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w Uniwersyteckim Centrum Kultury.

Spektakl ma charakter otwartego, partycypacyjnego działania scenicznego, do którego zaproszone zostały osoby chcące się podzielić wspomnieniami związanymi z bieżeństwem – wojennym uchodźstwem ludności, głównie prawosławnej, z zachodnich rubieży ówczesnego Imperium Rosyjskiego (w tym terenów Podlasia), jakie miało miejsce w 1915 roku. Ich postpamięciowe opowieści ogniskują się wokół kobiet: matek, ciotek, babć, prababć, sąsiadek. Ważny kontekst spektaklu stanowi książka Anety Prymaka-Oniszk „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” – sam reportaż, jak też zawarte w nim fotografie, wykorzystane jako „wyzwalacze” indywidualnych historii. Poprzez spektakl i przedstawione w nim opowieści chcemy dotrzeć do mechanizmów powstawania i przekazywania wspomnień, zaprosić widzów nie tylko do przeżywania przeszłości, ale też zastanowienia się nad pracą pamięci, jej przebiegiem, zakłóceniami, konsekwencjami.

Katarzyna Niziołek,  kuratorka projektu: „Struktura spektaklu, a przede wszystkim jego zawartość zależeć będzie od uczestników, od tego, co zechcą wnieść do przedsięwzięcia, czym się podzielić i w jaki sposób. Na razie mamy tylko kilka punktów nawigacyjnych: reportaż Anety Prymaka-Oniszk, jako pretekst do podjęcia tematu, zdjęcia z książki, wokół których chcielibyśmy skonstruować wydarzenie, zaangażowanie kobiet, które zgłosiły się do projektu, by opowiedzieć historie swoich babć, prababć, ciotek, sąsiadek”.

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, kuratorka projektu: „Ważnym tematem są też dla nas same mechanizmy powstawania i przekazywania wspomnień, stąd w spektaklu pojawią się sceny o charakterze „metatekstowym”, problematyzujące tę kwestię. Chcemy zaprosić uczestników i widzów nie tylko do przeżywania przeszłości, ale też zastanowienia się nad samą pracą pamięci, jej przebiegiem, zakłóceniami, konsekwencjami”.

W przedstawieniu występują osoby bez doświadczenia scenicznego: Marta Diemianiuk, Helena Dudel, Anna Gryniewicka, Anna Kondratiuk, Dorra Ostrożańska, Ksymena Wojtkowska, Iwona Zinkiewicz

Reżyseria: Michał Stankiewicz

Kuratorki: Katarzyna Niziołek, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Danuta Zawadzka

Organizatorzy: Pracownia Sztuki Społecznej i Zespół Badań Regionalnych Uniwersytetu w Białymstoku

Projekt „Bieżenki” realizowany jest przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis dzięki wsparciu z budżetu Samorządu Województwa Podlaskiego oraz Rektora Uniwersytetu w Białymstoku.

Termin 11 sierpnia / godzina 18:00
Miejsce: Akademia Supraska
Wstęp wolny

Zapraszam na ten wyjątkowy spektakl.

( źródło: materiały organizatora na podlasieslowfest.pl )

Elżbieta Urban
Podlaska Redakcja Seniora Bialystok