Projekt pod tym tytułem realizuje Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce. W piękny, ostatni dzień sierpnia wybraliśmy się  do Białegostoku.

grupa ludzi w  Uniwersytecie Medycznym

Przez wiele lat organizowaliśmy wyjazdy w odległe miejsca, czasami  były to nawet zagraniczne wojaże. Jednak najstarsi nasi członkowie szczęśliwie obchodzą siedemdziesiątki, a nawet osiemdziesiątki, i  coraz im trudniej długo siedzieć czy daleko chodzić. Postanowiliśmy zadbać o potrzeby zarówno tych, którzy mogą tańczyć, śpiewać przy ognisku, czy wyjeżdżać daleko, jak i osób zainteresowanych krótkimi wypadami.

Pierwszym przystankiem była Papugarnia. Niektórzy wchodzili do pomieszczenia z lekką rezerwą. Raczej nie obawiali się o swoje zegarki czy biżuterię, bo zdjęły te błyskotki. Obawy dotyczyły bezpośredniego kontaktu z ptakami, zwłaszcza że kilka papug było naprawdę dużych. Zapoznanie się z papugami było jednak bezbolesne. Większe zainteresowanie papug wzbudziły te osoby, które kupiły pokarm i je karmiły. Prawie wszyscy dokumentowali swój pobyt, pozowali do zdjęć z ptakami.

Drugi przystanek to Muzeum Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Zwiedziliśmy wystawy medyczne i farmaceutyczne mieszczące się w prawym skrzydle Pałacu Branickich, wystawę mówiącą o historii Pałacu Branickich, reprezentacyjne wnętrza nie zawsze dostępne zwiedzającym, w tym Aulę Magna, w której bywaliśmy na koncertach podczas Festiwalu Zachor – Kolor i Dźwięk oraz Bibliotekę. Obejrzeliśmy z bliska i z tarasu widokowego piękne ogrody pałacowe, zaczynające mienić się wczesnojesiennymi barwami. Było też parę chwil na to, by zwyczajnie przysiąść, odpocząć, porozmawiać.

,,Cudze chwalicie, swego nie znacie” – to już dla naszej społeczności powiedzenie nieaktualne. Znamy już pobliskie Bohoniki, Kruszyniany, Jurowce, Suchowolę, Samogród, Kundzin. A ciągle w planach podziwianie ogrodów przy kościele w Sokolanach. Damy radę!

Dotację do projektu otrzymało UTW ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez  Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce, a także przez Gminę Sokółka.

zdjęcia: Teresa Galewska

Teresa Galewska
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka