Kontynuując wędrówkę po białostockich instytucjach kultury, polecam wystawy które można obejrzeć w Muzeum Podlaskim w Białymstoku i jego Oddziałach, w sierpniu, a także koncert fortepianowy z okazji Święta Wojska Polskiego.
Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, ul. Świętojańska 17

Wystawa – „Kobieca dusza – Bronze, Céramique et Poésie”, prezentuje cykl miniaturowych rzeźb, płaskorzeźb i odlewów z brązu połączonych ze starym konstrukcyjnym drewnem. Tematem ekspozycji jest figura kobiety świętej i uduchowionej.
Autorką prac jest Patrycja Meunier, francuska rzeźbiarka, która na stałe osiedliła się w Polsce. W oddalonym od ludzi drewnianym domu na Podlasiu stworzyła pracownię, w której powstają wyjątkowe rzeźbiarskie dzieła.
Na wystawie przedstawia, m. in.:
– postacie kobiet inspirowane średniowiecznymi rzeźbami,
– rzeźby „Paryżanki”, ukazujące kobiecość,
– „Holenderki” – pewne swoich wdzięków kobiety w kapeluszach,
– płaskorzeźby z cyklu „Kocham Cię” – to intymny zapis przeżyć rzeźbiarki i matki ukazujący jej miłość do syna.
Niezwykła przyroda okolicy, w której mieszka artystka, wyzwoliły w niej również poetycką duszę. Artystka wydała tomik własnej poezji, który stał się inspiracją do powstania rzeźb.
Wernisaż wystawy odbył się 13.07. Ekspozycja potrwa do 15.09. Cieszy się wielkim powodzeniem wśród zwiedzających.
Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1
Zachęcam do odwiedzenia funkcjonującej od 2019 roku „Sali im. prof. Jerzego Nowosielskiego”, w roku 100-lecia urodzin artysty, za sprawą jego dzieł wypożyczonych od Zgromadzenia Sióstr Oblatek w Tyńcu.
Na wystawie prezentowane są: Krzyż ołtarzowy ze scenami pasji i zmartwychwstania, Ikona Matki Bożej Zwycięskiej oraz Tabernakulum, stanowiące niegdyś wyposażenie kaplicy w domu zakonnym.
Rok 2023 został ustanowiony Rokiem Jerzego Nowosielskiego, wybitnego malarza, rysownika, scenografa, pedagoga, filozofa, teoretyka sztuki i myśliciela religijnego, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon.
Z tej okazji raz w miesiącu Muzeum Ikon odbywają się oprowadzania kuratorskie. Wystawę można zwiedzać do 19.12.2023 r.
Artysta był autorem wielu tekstów o sztuce i wierze. Wykonał wyposażenie i polichromie wewnątrz licznych świątyń rzymskokatolickich, greckokatolickich i prawosławnych.
Na Podlasiu znajduje się wiele miejsc, związanych z dorobkiem sakralnym Jerzego Nowosielskiego. Można je oglądać na wystawie w Akademii Supraskiej, w Sali Wystawienniczej im. Wiktora Wołkowa.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku – Ratusz
1. Kto jeszcze nie oglądał wystawy „Prezentacje na Brytyjskim Dworze 1898–1929”, ma okazję to zrobić do 31.08.
Prezentacja debiutantek przed obliczem brytyjskiego monarchy była jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu brytyjskich wyższych sfer, stanowiła bowiem symboliczną chwilę, w której dziewczyna stawała się kobietą. Od tej pory zyskiwała prawo do uczestnictwa w „Sezonie towarzyskim” wypełnionym przyjęciami, balami, wyścigami konnymi i proszonymi kolacjami, który używając współczesnego języka, określilibyśmy mianem „rynku matrymonialnego”.
Młode damy i zaszczyceni dżentelmeni po ceremonii prezentacji na dworze udawali się zazwyczaj do jednego z pobliskich modnych atelier fotograficznych, gdzie robiono im pamiątkowe zdjęcia.
Rok 1898, z którego pochodzą fotografie rozpoczynające tę wystawę, stanowił schyłek ery wiktoriańskiej. Za ideał piękna kobiecego uznawano istoty delikatne, skromne i nie nazbyt wykształcone.
Prezentowane fotografie pochodzą z Victoria&Albert Museum w Londynie. Ekspozycja została użyczona przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie.
Polecam jej obejrzenie, szczególnie w czasie wakacji, w okresie obfitującym w śluby i wesela. Mogą stanowić inspirację do zaprojektowania sukni ślubnej.
2. W Ratuszu warto zobaczyć, również, do 31.08., jeszcze jedną ciekawą wystawę – „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej”.
Dar serca Polaków, by chronić kraj – niezwykłe przedmioty z Funduszu Obrony Narodowej, m.in. medaliony, odznaki, sztućce, zegarki, papierośnice przekazane na rzecz dozbrajania polskiej armii w obliczu agresji hitlerowskiej.
Zebrano je w przededniu II wojny światowej jako wkład polskiego społeczeństwa i akt wiary w konieczność obrony ojczyzny. Są świadectwem odpowiedzialności Polaków za losy ojczyzny.
Fundusz Obrony Narodowej – FON, utworzono 9 kwietnia 1936 roku dekretem Prezydenta RP w celu pozyskania dodatkowych środków na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia bytu państwa przez hitlerowskie Niemcy. Gromadził on m.in. środki ze składki społecznej, na którą złożyły się dary i zapisy osób prywatnych oraz instytucji społecznych, politycznych, gospodarczych i kulturalnych. Polacy niezwykle ofiarnie zasilili go zarówno w postaci gotówkowej, jak i rzeczowej – nieruchomościami, kosztownościami, a nawet zbożem i zwierzętami rzeźnymi.
Po niemieckiej napaści na Polskę we wrześniu 1939 niewykorzystane dary rzeczowe wywieziono za granicę. W 1976 r. część skarbu powróciło do Polski.
Wśród darczyńców byli również białostoczanie, np. Janina Krukowska-Spychajowa.
Po obejrzeniu tej wystawy przychodzi refleksja, czy w dzisiejszych czasach bylibyśmy zdolni na taki dar serca dla Ojczyzny?
3. Muzeum Podlaskie z okazji Święta Wojska Polskiego, zaprasza 13 sierpnia o godz. 17.00 na recital fortepianowy włoskiego wirtuoza Alberto Lodolettiego. W programie utwory Roberta Schumanna, Sergiusza Rachmaninowa oraz Fryderyka Chopina.
Wstęp – 20 zł. Bilety dostępne w sprzedaży od 1 sierpnia w kasie Muzeum.
Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2
Wystawa „Rezydencje w zieleni” prezentuje przykłady malarstwa krajobrazowego i rodzajowego poświęconego tej tematyce. Poza dziełami będącymi własnością Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, udało się pozyskać obrazy ze zbiorów innych polskich muzeów: Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Warszawy i Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Odnajdziemy tu prace polskich twórców – Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego, Bronisławy Rychter-Janowskiej czy Wojciecha Weissa.
Początkowo malowane w zaciszu pracowni ogrodowe pejzaże wraz z wyjściem artystów w plener i rozkwitem malarstwa krajobrazowego w drugiej połowie XIX wieku, przyroda wysunęła się na plan pierwszy, pozostawiając architekturę w tle.
Wszystkie obrazy emanują atmosferą spokoju i beztroski, jaką daje obcowanie z naturą, zarówno tą będącą kreacją znakomitego architekta krajobrazu, jak i ogrodnika amatora.
Wernisaż wystawy odbył się 27.06. Wystawa wkomponowuje się w położenie pałacyku letniego Jana Klemensa Branickiego, do którego zapraszał swoich gości. Ekspozycja potrwa do 17.09.
Źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku.
Zdjęcia: Maria Beręsewicz
Aby obejrzeć galerię zdjęć kliknij w poniższe zdjęcie:
Opr. Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok