Spotkania z autorami, planszówki, wykłady dietetyczki, konferencja naukowa, Przystanek Historia, Rozmówki polsko-polskie, Światowy Dzień Poezji, XXIV Dni Kultury Kresowej oraz inauguracja nowego cyklu spotkań pod nazwą Blogostan – to propozycje jakie na marzec przygotowała Książnica Podlaska  im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

program na marzec – plakat

Rozkład wydarzeń:

2, 16 i 30 marca, godz. 17:00 – „Zdrowie na wiosnę” – cykl spotkań z dietetyk Agnieszką Kucharczyk

Agnieszka Kucharczyk – dietetyk, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Specjalizuje się w prowadzeniu dietetycznym osób chorych i pragnących zrzucić zbędne kilogramy. Uczy zdrowych nawyków żywieniowych. Posiada tytuł dietetyka sportowego. 

Tematy spotkań:
2.03. – Dieta a długowieczność
16.03. – Jak dietą zadbać o zdrowie jelit
30.03. – Dieta antynowotworowa 

8 marca, godz. 18:00 Blogostan. Spotkanie z Ireną Wielochą, autorką książki ,,Kobieta zawsze młoda. Jak nie przeoczyć szansy na realizację własnych marzeń”

8 marca 2023 r. w Książnicy Podlaskiej rusza nowy cykl spotkań pod nazwą Blogostan. Pierwszym gościem będzie Irena Wielocha, która influencerką została po 65. urodzinach, a trzy lata później zadebiutowała jako modelka, pokazuje, że młodość to stan umysłu, a aktywność sportową można rozpocząć w każdym wieku. Górskie wędrówki, taniec, jazda na rowerze, trening na siłowni, łyżwy, narty, joga… Każde nowe wyzwanie jest dla niej źródłem energii oraz inspiracji do życia w zdrowiu i dobrych relacjach z innymi. 

9 marca, godz. 18:00 spotkanie z pisarką Birute Jonuškaite poświęcone książce „Maestro”

*

Birutė Jonuškaitė – urodziła się w litewskiej rodzinie na Sejneńszczyźnie. Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Wileńskim. Po studiach pracowała w suwalskich ,,Krajobrazach”, potem zamieszkała w Wilnie. Siedem lat była redaktorem naczelnym popularnego na Litwie czasopisma ,,Rodzina”. Pisze opowiadania, powieści i wiersze, tłumaczy literaturę polską na język litewski. 

13 i 27 marca, godz. 18:00-22:00 Planszówki Johnny’ego i Mateusza

Planszówki Johnny’ego i Mateusza to największe spotkania z grami planszowymi, karcianymi i kościanymi w Białymstoku, które odbywają się w drugi i czwarty poniedziałek miesiąca w Książnicy Podlaskiej. Inicjatywa gdzie całkowicie za darmo można skorzystać z kolekcji gier planszowych oraz z porady w kwestii wyboru tytułu do rozgrywki.

15 marca, godz. 18:00 Środa Literacka z Wojciechem Rogacinem, autorem książki „Zełenski. Biografia”

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy kraju, którego niezłomna walka o wolność budzi powszechny szacunek?

Wojciech Rogacin jest redaktorem naczelnym dziennika „Polska Times”. Zajmował się m.in. współpracą z londyńskim dziennikiem „The Times”, tworzył i kieruje Agencją Informacyjną Polska Press. Prowadził program szkoleń Polska Press dla dziennikarzy regionalnych na temat walki z dezinformacją i fake newsami. Wcześniej pracował m.in. jako dziennikarz działu zagranicznego w „Gazecie Wyborczej” oraz „Newsweek Polska”. Zajmował się głównie tematyką Bliskiego Wschodu, USA, krajów byłego ZSRR. Był korespondentem „Newsweeka” z wojny w Iraku w latach 2003-2004. Wspólnie z Dorotą Kowalską jest autorem książki „Korespondenci.pl” poświęconej polskim korespondentom wojennym. [Źródło: Wielka Litera]

 17-18 marca – XXIV Dni Kultury Kresowej we współpracy z Fundacją na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny

17 marca, Galeria Parter:

17:00 – Wilno – 700 lat miasta – spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim – historykiem, autorem cyklu i koordynatorem programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią.

19:00 – spotkanie ze Sławomirem Koprem – polskim pisarzem, historykiem publicystą i scenarzystą, autorem książek w których przedstawia historię głównie poprzez fakty mało znane, zapomniane lub pomijane w „oficjalnych” monografiach. Rozmawiać będziemy o serii książek o tematyce Kresów. [Źródło: Wikipedia]

18 marca, Aula, VI piętro, od godz. 15:30

Widowisko „W kresowej kawiarni” z udziałem zespołu Zimne dranie

W okresie międzywojennym kawiarnie były miejscem niezwykle istotnym i bardzo chętnie odwiedzanym przez Polaków, często ludzi kultury, sztuki, środowisko naukowe. Wyznaczały najnowsze trendy nawiązując do największych europejskich miast. W Książnicy Podlaskiej będzie można poczuć klimat lat minionych. Spotkanie uświetni występ zespołu Zimne dranie.

22 marca, godz. 18:00 Światowy Dzień Poezji w Książnicy Podlaskiej 

W ramach Światowego Dnia Poezji odbędzie się Środa Literacka z Barbarą Klicką i Jerzym Jarniewczem.

Barbara Klicka – poetka, dramaturżka, scenarzystka, animatorka kultury i redaktorka. Przez lata związana z Teatrem Żydowskim, była współproducentką Festiwalu Warszawa Singera. W 2012 r. wydała tomik „same same”, nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W 2016 r. za „Nice” została uhonorowana Nagrodą Literacką Gdynia i Silesiusem. Jest autorką scenariusza sztuki „Elementarz”, wystawianej w reżyserii Piotra Cieplaka w Teatrze Narodowym w Warszawie. W 2019 roku ukazał się jej debiut powieściowy „Zdrój”. [Źródło: Lubimy czytać]

Jerzy Jarniewicz – poeta, tłumacz, krytyk, wykładowca uniwersytecki, profesor nauk humanistycznych. Laureat Literackiej Nagrody Nike (2022) i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2018). Nominowany m.in. do Literackiej Nagrody Nike (2008), Nagrody Poetyckiej Orfeusz (2013) i Międzynarodowej Nagrody im. Václava Buriana (2018). Odznaczony medalem Gloria Artis oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Od 1994 roku redaktor „Literatury na Świecie”. [Źródło: Biuro Literackie]

23 marca, godz. 18:00-20:00 – Rozmówki polsko-polskie 

Cykliczne spotkania i rozmowy Polaków z cudzoziemcami przy kawie i herbacie. Uczestnicy mają okazję do nawiązania swobodnej rozmowy w języku polskim, wziąć udział w grach i zabawach językowych oraz podyskutować o kulturze, sztuce i relacjach międzyludzkich.

28 marca, godz. 18:00 – Przystanek Historia

Przystanek Historia – cykl spotkań organizowanych wspólnie z białostockim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Jerzy Rudnicki z oddziału IPN we Wrocławiu wygłosi wykład o historii Flotylli Pińskiej, która stanowiła część Marynarki Wojennej RP ,a w latach 1919–1939 operowała na rzekach Polesia. 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

Podlaska Redakcja Seniora Białystok