Kiedy przeczytałam pierwszy człon tytułu, nie skojarzyłam go z Bogiem. Może dlatego, że jest w liczbie mnogiej. Słowo „Bozia” pamiętam z wczesnego dzieciństwa, kiedy moja mama mówiła do mnie „Pomódl się do Bozi o zdrowiczko”. Byłam dość chorowitym dzieckiem a później „wyrosłam z chorób”. 

Autorką tej wspaniałej książki* jest Karolina Oponowicz pochodząca z Białegostoku pisarka, dziennikarka i redaktorka wielu książek. Ciekawe ilustracje to zasługa Joanny Rzezak. 

ilustracja ze strony książki przedstawiająca mapę wyznań

Już od pierwszych stron, czytelnik poznaje tajniki poszczególnych religii świata. Autorce udało się nawiązać kontakt z duchownymi sześciu religii, którzy odpowiadali na zaskakujące pytania dzieci. Byli to: diakon kościoła luterańskiego, mnich benedyktyn, imam muzułmanów, rabin żydowski, ksiądz prawosławny zwany batiuszką i lama buddyjski. Wszyscy religijni przedstawiciele mieszkają w Polsce, a o wyborze wyznania zdecydowała religia rodziców, ale także miejsce ich urodzenia. 

Mimo, że niektóre pytania dzieci były nawet śmieszne, jak to, „Kto był starszy: Bóg czy dinozaury?” zawsze ich odpowiedzi były przemyślane, mądre i pouczające.
Duchowni opowiadali o sobie, Bogu i Jego wysłannikach, o domach modlitwy, o duszy, ciele, świętach, modlitwie, wychowywaniu dzieci i o śmierci. 

Ilustracja ze strony książki – imiona dzieci zadających pytania

Książkę przeczytałam dwukrotnie, a poszczególne fragmenty nawet kilka razy, żeby jak najwięcej zapamiętać. Jestem zachwycona nie tylko jej treścią, ale też ilustracjami, które są ciekawe, zwłaszcza dla dzieci. One najpierw patrzą na obrazki, ilustracje i jeśli ich jest dużo i są fajne, to uważają, że książka jest na pewno znakomita. 

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a ta lektura może być wspaniałym prezentem nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych czytelników, którzy tak jak ja, nie posiadają zbyt dużej wiedzy o religiach mieszkańców naszego globu. 

Gorąco polecam tę książkę. 

* Karolina Oponowicz, Bozie, czyli jak wygląda Bóg? Wydawnictwo Agora, Warszawa 2016

Teresa Rafałowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok