Kompozycje kwiatowe to jeden z tematów obecnych w sztukach plastycznych od zarania dziejów do czasów współczesnych. W starożytności za pomocą kwiatów oddawano cześć bóstwom, składano hołd władcom oraz wyrażano uznanie zwycięzcom.

Kwiaty w wazonie

W średniowieczu niektóre rośliny nabrały nowego znaczenia związanego z religią chrześcijańską. Natomiast w czasach baroku, narodził się nowy gatunek malarski – martwa natura, której tematem wiodącym są kwietne bukiety. Przedstawione na płótnach charakterystyczne dla epoki zasady układania roślin sprawiły, że do dzisiaj we wzornictwie i florystyce takie barokowe kompozycje są bardzo popularne.

Prezentowana wystawa składa się z prac artystów pochodzących zarówno z północy, jak i południa Europy. Zobaczyć na niej będzie można obrazy pokazujące bukiety zarówno jako samodzielne martwe natury, jak i będące fragmentem większych ujęć. Wśród tych ostatnich do najbardziej efektownych dzieł zaliczyć należy przedstawienie: „Madonny  z Dzieciątkiem w otoku owoców i kwiatów”, „Alegorię Powonienia” oraz  portret królowej Maria Kazimiery w otoczeniu dam dworu. Eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego oraz: Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

W piątek 17 czerwca 2022 o godz. 18.00 w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy ul. Pałacowa 2 odbędzie się wernisaż wystawy czasowej BUKIETY BAROKU. Wystawa czynna do 31 września 2022 r.

Źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Podlaska Redakcja Seniora Białystok