Domowe wypieki cieszą się dużym powodzeniem. Co powoduje, że pieczywo wypiekane w domu ma zwolenników w każdej rodzinie?

Na obrusie w pomarańczowo-białą kratkę leży przekrojony bochenek chleba_fot. A. Anchimowicz

Chleb jest pieczywem wypiekanym w postaci bochenków z mąki i wody. Może być wypiekany na bazie drożdży spożywczych lub zakwasu. Istnieje wiele rodzajów chleba. Chleb może być jasny lub ciemny. Ze względu na rodzaj użytej mąki: pszenny, pełnoziarnisty, mieszany, razowy, żytni, orkiszowy i bezglutenowy.

Od jakiegoś czasu, po dłuższej przerwie, wróciłam do pieczenia chleba. Lubię pieczywo świeże, bez dodatków podnoszących smak lub trwałość pieczywa. Mamy w Białymstoku piekarnie tradycyjne, które wypiekają chleb bez dodatków spulchniaczy, emulgatorów i substancji konserwujących. Cena takiego pieczywa rośnie jednak w galopującym tempie, a waloryzacja emerytur nie pokrywa zmieniających się z dnia na dzień cen. Poza tym upieczony własnoręcznie chleb jest nie tylko zdrowszy. Jest też smaczniejszy od tego kupionego w sklepie i do tego dużo tańszy. Pieczenie chleba sprawia mi też wielką satysfakcję. Zapachu upieczonego własnoręcznie pieczywa i zadowolenia rodziny nic nie zastąpi. 

Pieczenie chleba jest proste i mało pracochłonne. Wystarczą chęci, dobra mąka i sprawdzony przepis. Dzisiaj proponuję Państwu własnoręczne upieczenie pysznego, pachnącego chleba mieszanego na bazie drożdży. Jest to proporcja na 2 bochenki chleba.

Do upieczenia chleba będziemy potrzebować:

4 szklanki mąki pszennej typ 650
4 szklanki mąki pełnoziarnistej typ 1850
50 g świeżych drożdży piekarskich
1 łyżkę soli
1 łyżkę cukru
1 szklankę ciepłego mleka
2 ¼ szklanki ciepłej wody

Sposób wykonania:

Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy sól i mieszamy. Do ciepłego mleka dodajemy drożdże i cukier, mieszamy do momentu, kiedy drożdże się rozpuszczą. Następnie do mąki dodajemy rozpuszczone w mleku z cukrem drożdże, ciepłą wodę i wyrabiamy ciasto ok. 5 minut. Ciasto będzie luźne, klejące się do dłoni. W zależności od zawartości glutenu w mące może zajść konieczność dodania kilku łyżek mąki lub wody. Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia. W czasie, kiedy ciasto będzie rosło, przygotowujemy 2 foremki do pieczenia ciasta. Moje mają wymiar 25×13 cm. Foremki smarujemy smalcem lub olejem i wysypujemy płatkami lub otrębami pszennymi/ owsianymi. Wyrośnięte ciasto ponownie zarabiamy i przekładamy do wysmarowanych foremek. Odstawiamy do wyrośnięcia. Pieczemy ok. 45 minut w temperaturze 180 o C. Upieczony chleb przekładamy na kratkę kuchenną do ostygnięcia.

Smacznego!

Anna Anchimowicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok