Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy oraz Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy zapraszają do udziału w wydarzeniach i uroczystościach związanych ze 161. rocznicą wybuchu powstania styczniowego.

plakat 161. rocznicy powstania styczniowego

Obchody w Choroszczy rozpoczną się kolejnym spotkaniem Kawiarenki Historycznej, które odbędzie się w sobotę, 20 stycznia. Podczas 24. jej odsłony uczestnicy obejrzą film „Śladami Powstania Styczniowego na Podlasiu” w reżyserii Lidii Trojanowskiej. Po projekcji zaplanowana jest rozmowa z reżyserką. Kawiarenka rozpocznie się o godz. 17.00 w M-GCKiS w Choroszczy, a wstęp jak zwykle jest wolny.

21 stycznia uroczystości rozpoczną się mszą świętą o godz. 18.00 w choroszczańskim kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika. Po mszy, ok. godz. 18.50, organizatorzy zachęcają do oddania hołdu poległym powstańcom przy Mogile Powstańczej (ul. Zastawie I w Choroszczy), w tym uczczenie pamięci Ksawerego Markowskiego – dowódcy partii powstańczej w Choroszczy. Zaś ok. godz. 19.00 odbędą się główne uroczystości gminne w tzw. Miejscu Straceń – „Szubienicy”. Tu, po krótkim wprowadzeniu historycznym oraz dokonaniu aktu upamiętnienia poległych powstańców (wraz z Apelem Poległych, modlitwą Anioł Pański oraz uderzeniami w Dzwon Wolności – Dzwon Sumienia) zostaną złożone kwiaty i wieńce.

Po uroczystościach organizatorzy zapraszają na wspólne ognisko z poczęstunkiem.

Uwaga: na Mogiłę Powstańczą i tzw. „Szubienicę” będzie można dotrzeć bezpłatnym autokarem udostępnionym przez Urząd Miejski w Choroszczy. Odjazd planowany jest ok. godz. 18.45 z Rynku 11 Listopada w Choroszczy.

źródło: Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy

Podlaska Redakcja Seniora Białystok