Do końca 2017 roku w Galerii Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Białymstoku przy ul. Kilińskiego 8 można oglądać wyjątkową wystawę plakatów pt. „Chorwackie Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe na listach UNESCO”.

 

 

Koronkarstwo, cichy taniec z Dalmacji, dwugłosowy śpiew i muzyka w skali istryjskiej czy tradycja wyrobu dziecięcych zabawek drewnianych – to tylko kilka przykładów dziedzictwa tego kraju, docenionego przez UNESCO, które są zaprezentowane na plakatach. W świecie globalnych standardów perły kultury tradycyjnej pokazują piękno, ale przede wszystkim mówią nam wiele o poczuciu tożsamości, szacunku, przynależności i dialogu.

Ekspozycja została przygotowana z inicjatywy Wojciecha Strzałkowskiego, Honorowego Konsula Republiki Chorwacji na okręg białostocki i lubelski, wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury.

Na uroczyste otwarcie przybyło 50 osób. Obecni byli m.in.: Wojciech Strzałkowski – I sekretarz Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie, Tiha Dabac – tłumaczka języka chorwackiego, Halina Nowicka-Mirkowić – konsul Finlandii, przedstawiciele urzędów i duchowieństwa. Były też specjały z chorwackim akcentem.

Informacji o wystawie udziela Dział Sztuk Plastycznych WOAK-u, tel. 85 740 37 15 lub galeria@woak.bialystok.pl

Zapraszamy do obejrzenia wystawy

(źródło i foto: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku)

Opracowała: Lija Półjanowska

Podlaska Redakcja Seniora Białystok