„Ciekawi świata” – tak  zatytułowane są   spotkania  w trakcie których podróżnicy dzielą się wrażeniami  ze swoich wojaży. Odbywają się one cyklicznie   w kawiarni FAMA w Białymstoku.

 

Gośćmi pierwszego (26.09.2017 r.) powakacyjnego spotkania  byli  Alicja i Piotr Dzienis, którzy odbyli  pięciomiesięczną podróż poślubną, sfinansowaną z pieniędzy otrzymanych w prezencie ślubnym. Swoją relację nazwali „Podróżowanie NIE przez różowe okulary.”

Odwiedzili wiele krajów: Koreę Płd., Japonię, Tajwan, Filipiny, Singapur, Malezję, Wietnam, Laos, Tajlandię, Indie, Gruzję, Turcję, Bułgarię, Serbię, Węgry i  Słowację.

Opowiadali o przygotowaniach do podróży, poczynając od ustalenia, w  których  państwach obowiązuje wiza wjazdowa, szukania tanich noclegów i przejazdów, ustalania cen pobytu, kupowania niezbędnego sprzętu i prowiantu.

– Wszystkie odwiedzane kraje przejeżdżaliśmy  autostopem (samolotami  tylko między krajami), spali u ludzi miejscowych  korzystając z couchsurfingu,  u Polaków mieszkających  na trasie podróży,  poznanych przez internet, albo u kogoś prosto z drogi, kto zaprosił ich przy okazji podwózki. Mieliśmy wrażenie, że w ten sposób uda nam się poznać kraj i jego ludzi lepiej, niż korzystając tylko z publicznych środków transportu i śpiąc w hotelach – mówili w podczas spotkania. Najmilsze wspomnienia mają z Korei Płd.,  Tajwanu, Indii, Wietnamu i Gruzji.

Ciekawie i barwnie opowiadali o zwyczajach panujących w tych krajach, o regionalnych potrawach oraz o przygodach jakie przeżyli podczas podróży, obrazując to wykonanymi zdjęciami i krótkimi filmami.  Odpowiadając na liczne pytania, dzielili się praktycznymi poradami, jak sobie radzić w tym egzotycznym dla nas rejonie świata.

Polecam ten cykl podróżniczych spotkań i  poznawanie  ludzi „Ciekawych Świata”.

Spotkania odbywają się zwykle we wtorki, o godz. 18:00. Wstęp jest odpłatny. Seniorzy posiadający „Kartę 60 +” mogą skorzystać z przysługującej 50% zniżki od obowiązujących cen biletów.

Jednocześnie wszystkich pasjonatów podróży informuję, że podobne spotkania odbywają się w  Klubie Osiedlowym, przy ul. Mieszka I 16,  w ramach „Klubu Podróżnika” .

 

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok