Spotkanie integracyjne seniorów z Łomży i Piątnicy odbyło się 18 stycznie 2023 roku. Celem spotkania było zaprezentowanie programu artystycznego klubowiczom z Łomży.

Zespół Maryna – kobiety ubrane w białe bluzki

Zespół Maryna z Klubu Seniora+ w Łomży od pewnego czasu planował zaproszenie zespołu Piątniczanie, działającego w Gminnym Ośrodku Kultury w Piątnicy.  Oba zespoły przedstawiły swoje programy artystyczne na spotkaniu zatytułowanym „Hej, kolęda, kolęda”.

Zespół z Piątnicy zaśpiewał kilka kolęd i piosenek popularnych w przy akompaniamencie zespołu muzycznego. A Maryna wykonała kolędy przy akompaniamencie akordeonu. Na zakończenie było wspólne śpiewanie kolęd z widownią. Po występie był czas na rozmowy przy kawie, herbatce i słodkościach. A ponieważ jest karnawał, była także potańcówka.

Było to bardzo miłe spotkanie integracyjne. Wszyscy świetnie się bawili. Od kilku lat widywaliśmy się z zespołem z Piątnicy na Łomżyńskich Senioradach, ale nigdy nie było czasu, by spokojnie porozmawiać i wymienić doświadczenia. Postanowiliśmy zacieśnić współpracę. Nasi goście byli bardzo zadowoleni z  tej sympatycznej imprezy. Maryna została zaproszona na rewizytę do Piątnicy, na spotkanie z tamtejszą społecznością senioralną. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie się w przyszłości rozwijała z korzyścią dla obu zespołów.

Kolędnicy z kozą

Na dzień 25.01. zaplanowałam przedstawienie widowiska „Po kolędzie z kozą” seniorom w naszym klubie ale po zastanowieniu się doszliśmy do wniosku, że ze względu na duża liczbę osób przychodzących na środowe spotkania nie będzie  miejsca, żeby odpowiednio je wyeksponować.

Wspólnie z  kierowniczką naszego Klubu Senior +, doszłyśmy do wniosku, że trzeba nam większej sceny na to przedsięwzięcie. Udało się „ zaklepać” termin w Hali Kultury. A jak była duża scena to można było zaprosić  Piątniczan i zespół z Dziennego Domu  Senior +  aby dołączyli do nas ze swoimi programami artystycznymi i pokazali je szerszej publiczności. Zaproszenia zostały przyjęte.

To wydarzenie nazwaliśmy „Seniorzy dla Seniorów”

Kolędnicy z turoniem

Publiczność nie zawiodła, było ze 120 osób …a może więcej, trzeba było donosić krzesła. Na nasze występy przybyli: Wiesław Jagielak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Przewodnicząca Łomżyńskiej Rady Seniorów, Grażyna Czajkowska, Monika Brzóska –  kierownik Dziennego Domu Senior+ i wiele zaprzyjaźnionych z nami osób.

Na początek wystąpił zespół Piątniczanie, którego kierownikiwm jest od wielu lat Ryszard Kulaszewski. Zespół zaśpiewał piękne kolędy i piosenki popularne na głosy, w aranżacji prowadzącego, przy akompaniamencie zespołu muzycznego.

Następnie swój program przedstawił zespół wokalny z Dziennego  Domu Senior + , którego kierownikiem jest Zbigniew Brzeziński. Pan Zbigniew  zaśpiewał kolędę „Wśród nocnej ciszy” a następnie zespół wykonał kilka kolęd .

Na zakończenie  wystąpił zespół Maryna, którym kieruję ja, czyli Danuta Waśko, przedstawiając widowisko „ Po kolędzie z kozą”. Widownia reagowała śmiechem na sytuacje dziejące się na scenie, ponieważ całe  widowisko było przygotowane tak, by rozbawić publiczność. Pisząc scenariusz korzystałam z materiałów Adama Chętnika „Jak to dawniej na Kurpiach bywało”.

Program spotkania „Seniorzy dla Seniorów” był urozmaicony, widownia doskonale się bawiła o czym świadczyły gromkie oklaski i prośby o bis.

Panie z Klubu Seniora+ przygotowały ciepłe napoje, dbały o to, by nie zabrakło miejsc siedzących, czuwały nad tym, by wszyscy dobrze się czuli i przez cały czas w każdej chwili seniorzy mogli się do Nich zwrócić w razie jakiejkolwiek potrzeby.

Po występach chętni mogli wypić kawę, herbatę i podzielić się swoimi wrażeniami po koncercie lub porozmawiać ze znajomymi, z którymi dawno się nie widzieli. Miło było patrzeć na te powitania i ożywione rozmowy. Koniecznie trzeba kontynuować takie spotkania, aby zintegrować społeczność senioralną. Jest to doskonała „odskocznia” od codziennych kłopotów i problemów z jakimi seniorzy borykają się na  co dzień. Myślę, że na takie wydarzenia będzie przychodzić coraz więcej osób zachęconych przez znajomych. A tym samym więcej osób wyjdzie z domu i otworzy się na innych. I o to właśnie chodzi !

Danuta Waśko
Podlaska Redakcja Seniora Łomża

foto: Klub Seniora.