Nie każdy mieszka pod lasem z dala od ruchu kołowego, zakładów produkcyjnych i innych odgłosów życia. 

ucho,fot. Michał Różycki

Zakładam, że mieszkających we względnej ciszy jest zdecydowana mniejszość. Pozostali narażeni są na uciążliwe przebywanie w większym lub mniejszym hałasie. Dla wielu lekki hałas, szum jest naturalnym odgłosem codziennego bytu. W dzień wydaje się rzeczą naturalną, dopiero w nocy może przeszkadzać w spokojnym śnie. Po wielu latach przebywania w takim otoczeniu wydaje się to czymś naturalnym i nagłe znalezienie się w “strefie ciszy” może stanowić dyskomfort i problem w codziennych zajęciach łącznie z problemem w zasypianiu. 

Tak naprawdę hałas jest tzw. stresorem zewnętrznym, mającym bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Przede wszystkim uniemożliwia wypoczynek, zakłóca sen, powoduje rozkojarzenie i uniemożliwia koncentrację. Najważniejsze są objawy zaburzeń krążenia, układu nerwowego, pokarmowego, których nie kojarzymy z hałasem, a bardziej z odżywianiem. Pogarsza się nasza kondycja psychiczna, co przyspiesza proces starzenia się organizmu. Wniosek – ograniczajmy wpływ hałasu na nasz codzienny żywot. 

A teraz najważniejszy problem. Co się dzieje z naszym narządem słuchu? Poddanie dużemu natężeniu dźwięków o różnych częstotliwościach skutkuje ubytkami, a nawet całkowitą utratą słuchu. Norma intensywności wynosi 85 decybeli.

Od 120 decybeli może nastąpić mechaniczne, trwałe, uszkodzenie narządu słuchu powiązane z bólem. Co robić, aby ograniczyć wpływ hałasu na nasze zdrowie? W zasadzie mamy wpływ tylko na to, co hałasuje nam w domu, a po wyjściu jesteśmy narażeni na wszelkie emitery hałasu. Możemy stosować różnego rodzaju zatyczki uszne w miejscach dużego natężenia niepożądanych dźwięków. 

Jednak należy uważać na wszystko, bowiem powietrze truje, żywność szkodzi, hałas dobija, sztuczne światło osłabia wzrok, a zmiany klimatyczne niszczą życie na ziemi. 

No cóż, miejmy nadzieję, że będzie lepiej, choć nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Pogoda ducha wskazana.

źródło : Firma Fonix

Michał Różycki
Podlaska Redakcja Seniora Białystok