10 września 2019 w Sokólskim Centrum Organizacji Pozarządowych prowadzonym przez miejscowy Uniwersytet Trzeciego Wieku odbyły się ziołowe warsztaty Sekcji Emerytów Związku Nauczycielstwa Polskiego. Prowadziła je Pani Agnieszka Prymaka z Zielskiej Kolonii. 

Tematem spotkania było przygotowywanie ziołowych herbatek. Pani Agnieszka na początku podzieliła się swoją szeroką wiedzą o ziołach rosnących w naszym najbliższym otoczeniu, ich działaniu i zastosowaniu. Udostępniła autorskie przepisy, które uczestniczki warsztatów skrzętnie zapisywały, zwłaszcza te na dobry sen, na odporność, na chory brzuszek. 

Duże zainteresowanie wzbudzała herbatka zwana ,,Tutejsza”. Jak nazwa wskazuje w jej skład wchodziły zioła rosnące na naszym terenie, suszone owoce jarzębiny, dzikiej róży, płatki kwiatów. Najbardziej emocjonującym etapem warsztatów było samodzielne przygotowanie wybranej herbatki. Z wystawionych na stole wielkich słojów panie nawsypywały zioła do otrzymanych saszetek i zabierały do domu by wypróbować ich działanie. Można też było przygotować herbatkę według własnego pomysłu wykorzystując wiedzę przekazaną przez Panią Agnieszkę.

W warsztatach wzięło udział kilkoro członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sokółce. Był to bowiem kolejny etap nawiązywania współpracy. W najbliższym czasie spotkamy się w ramach projektu ,,Żyj aktywnie w towarzystwie ze starością” i będziemy wspominać swoją dawną szkołę, nauczycieli, oglądać swoje szkolne zdjęcia . Nie obędzie się pewnie bez porównań z obecną edukacją, ponieważ mamy wnuki uczęszczające do szkoły. Wspomnienia z młodości zwykle dodają energii, chęci do działania, na czym organizatorom szczególnie zależy.

W tym dniu Uniwersytet Trzeciego Wieku gościł Twoją Telewizję Regionalną, która nagrywała program o działalności UTW i relację z odbywających się warsztatów.

(foto: Lila Asanowicz)

Teresa Galewska
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka