Colloquia Braniciana to nowy cykl Muzeum Podlaskiego popularyzujący dokonania rodu Branickich herbu Gryf na Podlasiu oraz dzieje i kulturę osiemnastowiecznej Rzeczypospolitej.

 Colloquia rozpisane zostały na pięć sesji wykładowo-eventowych, poświęconych dziedzinom sztuki obecnym na hetmańskim dworze w Białymstoku: literaturze, wojsku, modzie, kuchni i muzyce. Każde spotkanie będzie składać się z przystępnego wykładu oraz rekonstrukcji historycznej, co pozwoli połączyć tradycyjną formę naukowej analizy omawianych zagadnień z atrakcyjnymi formami opartymi o obraz, dźwięk i smak. Na widzów czeka prezentacja strojów i uzbrojenia z epoki, aktorska recytacja, kulinarna podróż w czasie oraz koncert muzyki dawnej. Dodajmy, że pretekstem do zorganizowania cyklu jest przypadająca we wrześniu bieżącego roku 333. rocznica urodzin Jana Klemensa Branickiego.

 Tematem pierwszego spotkania będzie literatura. Wykład pt. 100 lat z kulturalnych dziejów miasta wygłosi Waldemar Smaszcz – wybitny historyk literatury, krytyk, tłumacz i eseista. Prelekcji będzie towarzyszyć recytacja poezji w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku, Agnieszki Możejko-Szekowskiej oraz Piotra Szekowskiego.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 27 maja 2022 r., godz. 17.00
Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Podlaska Redakcja Seniora Białystok